Solarne kryptowaluty w Mołdawii

Mołdawia jest zależna od importu energii z krajów europejskich. Problem ten powinny rozwiązać odnawialne źródła. Dobrym sposobem na finansowanie nowych inwestycji OZE mogą okazać się kryptowaluty. Potwierdza to projekt prowadzony pod opieką agendy ONZ na uniwersytecie w Kiszyniowie.

Ze względu na fakt, że Mołdawia zależna jest od importu energii, ceny prądu w tamtejszym kraju systematycznie rosną – w ciągu ostatnich pięciu lat nawet o połowę. Inwestycje w odnawialne źródła energii mogłyby znacząco pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Ich finansowanie zostałoby zabezpieczone przez powstający rynek solarnych kryptowalut.

Instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 MW na dachu politechniki w stolicy Mołdawii powstanie dzięki projektowi SunExchange, który korzysta z technologii blochchain startupu EletricChain. Platforma handlu solarnymi kryptowalutami pochodzi z RPA. Kiszynowska uczelnia wykorzysta ją do przeprowadzenia akcji crowdfundingowej. Wesprze ją UNEP (United Nations Development Programme) z agencji Organizacji Stanów Zjednoczonych.

Wspomniana instalacja fotowoltaiczna w Mołdawii powinna zostać uruchomiona jeszcze tego lata. Jeśli projekt zostanie zrealizowany, to finansowanie inwestycji OZE w tym kraju będzie opierać się na kryptowalutach. Według Dumitra Vasilescu z Programu Środowiskowego Organizacji Stanów Zjednoczonych (UNEP) technologia blochchain ma szansę całkowicie zmienić rynek energetyki odnawialnej m.in. w Europie Wschodniej.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

W Osieku powstanie farma fotowoltaiczna na potrzeby Grupy Azoty Siarkopol. Kilkanaście tysięcy paneli wyprodukuje rocznie niemal 5 GWh energii

Grupa Azoty Siarkopol wybuduje w Osieku (woj. świętokrzyskie) gigantyczną farmę fotowoltaiczną na własne potrzeby. To pierwsza w Polsce inwestycja firmy we własną elektrownię. Farma powstanie na niezagospodarowanych terenach powstałych po wydobyciu siarki.