Solary do basenu – sposób działania i opłacalność

Solary do basenu – sposób działania i opłacalność

Solary do basenu pozwalają wykorzystywać Odnawialne Źródła Energii, do których należy energia słoneczna. Dzięki temu, koszty ogrzewania basenu ogrodowego będą znacznie mniejsze, a inwestycja w kolektory szybko się zwróci. Do ogrzewania wody w basenie możemy wykorzystać zarówno solary domowe i w ten sposób zwiększyć ich opłacalność, jak i specjalne solary basenowe.

Podcast

Ciepła woda w basenie ogrodowym? Są na to sposoby

Do ogrzewania wody w prywatnym basenie ogrodowym można wykorzystać urządzenia takie jak:

kolektory słoneczne,

pompy ciepła,

– wymienniki ciepła,

– elektryczne podgrzewacze wody.

W przypadku użytkowania pompy ciepła lub grzałki, można wykorzystać instalację fotowoltaiczną, która zamienia promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Dzięki temu, rachunki za prąd będą znacznie niższe. Aby zainstalować panele fotowoltaiczne, możliwe jest skorzystanie z dotacji, np. w ramach programu “Mój Prąd”.

Solary do basenu – działanie

Solary do basenu to najczęściej płyty z czarnego tworzywa lub panele złożone z cienkich rurek. Działanie solarów basenowych można wytłumaczyć w bardzo prosty sposób. Dzięki pracy pompy filtrowej woda z basenu przepływa przez panele, gdzie jest ogrzewana i z powrotem trafia do basenu. Ten system umożliwia podniesienie temperatury wody o ok. 8oC.

Solary do basenu można zamontować w jego pobliżu, na gruncie. Takie rozwiązanie może jednak zaburzać estetykę ogrodu. W takim wypadku solary basenowe można zamontować na dachu. Należy pamiętać, że powierzchnia instalacji solarnej powinna wynosić połowę powierzchni lustra wody w basenie. 

Czy solary do basenu się opłacają? Wady i zalety ogrzewania solarnego

Odnawialne Źródła Energii to najbardziej opłacalny i efektywny sposób na ogrzewanie wody w basenie. Koszt wytworzenia ciepła jest niski, ponieważ promieniowanie słoneczne jest „darmową” energią. Do instalacji solarnej wystarczy pompa obiegowa o maksymalnej mocy 40-50 W. W razie potrzeby można ją wykorzystywać całorocznie, do podgrzewania ciepłej wody użytkowej. Dużą zaletą solarów basenowych są też długie okresy gwarancyjne (nawet do kilkunastu lat) oraz niewielkie koszty serwisowe. 

Wady solarów do basenu

Wadą użycia kolektorów słonecznych do ogrzewania wody w basenie jest oczywiście zależność od nasłonecznienia. W pochmurne dni ich efektywność będzie mniejsza niż w słoneczne. Zniechęcać mogą też koszty zakupu takiej instalacji, które wynoszą kilka tysięcy złotych. 

Solary do basenu to z pewnością opcja dla osób chcących jak najdłużej cieszyć się przydomowym basenem. Zwłaszcza właściciele hoteli, pensjonatów, czy agroturystyk powinni rozważyć instalację solarów. Dzięki temu będą mogli wydłużyć sezon na kąpiele w basenie nawet o dwa miesiące i zagwarantować gościom ciepłą wodę. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.