Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Spokojnie, to tylko święta #1

eko święta

Spokojnie, to tylko święta #1

Aby w ostatnim tygodniu przed świętami nie przeżywać frustracji, warto parę rzeczy zaplanować wcześniej. Czas leci jak szalony. I choć dziś wydaje Ci się, że do świąt zostało aż 24 dni, to za chwilę okaże się, że minęły one w zawrotnym tempie. Przeczytaj nasze podpowiedzi i wprowadź je w życie. Rodzina i planeta z pewnością Ci podziękują.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Mam na to dobry plan

Jest kilka podstawowych zasad, których warto trzymać się w czasie tworzenia planu. Wszystko po to, by móc go zrealizować. Działaj tu i teraz, czyli oceń realnie jakim czasem dysponujesz i kto ewentualnie może Ci pomóc w realizacji przedświątecznych zadań. Przygotuj ogólną listę tematów np. prezenty, porządki, zakupy, dekoracje świąteczne, kartki. Później w każdym z tematów wpisz zadania, jakie trzeba zrobić i rozłóż ich wykonanie w czasie. Załóż pewien margines – zawsze coś może się nie udać. Zapisz wszystko w punktach i na bieżąco je weryfikuj oraz zaznaczaj, co już udało Ci się zrobić. Pamiętaj, nie wszystko na raz.

Bez dziur w budżecie, z korzyścią dla planety

Szał kupowania. W przedświątecznej gorączce nietrudno mu ulec. Według badania przeprowadzonego przez Deloitte w 2019 roku polska rodzina przeznaczyła na święta średnio 1521 zł. Prawie jedną trzecią budżetu świątecznego zostawiając w sklepach online. Oczywiście obecnie w związku z pandemią COIVD-19 te liczby mogą ulec zmianie. Być może podejdziemy do tematu bardziej oszczędnie. Co nie zmienia faktu, że z pewnością kupimy dużo, dużo za dużo. Największą zmorą świąt są niepotrzebne lub nietrafione prezenty. Co roku trafiają one na dno szafy, by przeleżeć tam rok, dwa i w końcu wylądować na… wysypisku z innymi odpadami. Dlatego tutaj również przyda się plan. Na początek lista. Wypisz imiona wszystkich domowników i to, co lubią, co mogłoby się im przydać. Pomogą w tym przygotowane przez nas karteczki, które pobierzesz poniżej. Zastanów się, czy nie sprawdzi się prezent z drugiej ręki lub taki zrobiony samodzielnie. Liczy się gest!

Jedzenia w sam raz

Po pierwsze pamiętaj – potraw naprawdę nie musi być dwanaście. A jeśli koniecznie chcesz, by tradycji stało się zadość, zaproponuj menu… degustacyjne, czyli małe porcje. Tak, by wszyscy spróbowali, ale nic się nie zmarnowało. Przygotowania wigilijnych dań również warto zacząć wcześniej i z planem. Zrób listę potraw i wypisz jakich składników do nich będziesz potrzebować. A może umówisz się z sąsiadami, że każda z Waszych rodzin przygotuje ciasto i wymienicie się połowami? Jeśli jednak mimo najszczerszych chęci po świętach zostaną Ci duże nadwyżki – nie wyrzucaj ich. W Polsce każdego roku do śmietników trafia ponad 9 mln ton żywności. Nie pozwól na to. W jednym z kolejnych dni podpowiemy, co robić, by nie marnować.

Poniżej karteczki przydatne przy planowaniu posiłków. Pobierz, wydrukuj, przetnij i notuj do woli. 

Koniecznie pobierz też kalendarz i uzupełniaj go na bieżąco.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.