Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Sprawdź, co wisi w powietrzu. Darmowe narzędzie monitorowania aerozoli

Sprawdź, co wisi w powietrzu. Darmowe narzędzie monitorowania aerozoli

Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) regularnie monitoruje kluczowe wskaźniki składu atmosfery na całym świecie, w tym jakość powietrza na powierzchni w Europie, emisje dymu z pożarów lasów oraz globalne stężenia zanieczyszczeń atmosferycznych i gazów cieplarnianych. W ostatnim czasie uruchomił możliwość wcześniejszego powiadamiania o zdarzeniach atmosferycznych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Monitoring powietrza

W lutym 2024 roku Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS) uruchomił zaktualizowaną usługę alertów aerozoli, która może wysyłać alerty na trzy dni wcześniej, gdy ilość aerozoli w atmosferze dla określonego regionu odpowiada jednemu z trzech poziomów alertu – wysokiemu, bardzo wysokiemu i ekstremalnemu. 

Użytkownicy mogą zarejestrować się bezpłatnie i spersonalizować ustawienia, aby otrzymywać powiadomienia e-mailowe o każdym epizodzie wzrostu głębokości optycznej aerozolu lub koncentracji cząstek stałych na powierzchni w regionie, który zdefiniowali jako swój obszar zainteresowań. Mapy można oglądać w formatach 2D lub 3D, dostosowywać prędkość animacji i korzystać ze zdjęć prosto z satelitów.

Poniższa grafika przedstawia wizualizację prognozy alertów aerozoli przy użyciu globalnego systemu CAMS nad Atlantykiem dla: pyłu (kolor żółty), soli morskiej (kolor niebieski), siarczanów (kolor czerwony) i czarnego węgla (kolor czarny) w okresie do 28 stycznia 2024 roku.

01
Fot.: Copernicus

Jak to działa? 

Usługa bezpłatnych alertów aerozoli opiera się na prognozach aerozoli CAMS dostarczanych przez Europejskie Centrum Prognoz Średnioterminowych Warunków Atmosferycznych (ECMWF) zintegrowanego systemu prognozowania. Alerty opierają się na podstawie obliczeń każdej z prognoz: analizowane są anomalie na podstawie typowych warunków dla każdego miejsca i uruchamiane alarmy, gdy określone progi są przekraczane.

Dlaczego monitorowanie poziomu aerozoli atmosferycznych jest ważne?

Przede wszystkim wiedza o zbliżających się bądź ewoluujących zjawiskach atmosferycznych pozwala zarówno włodarzom miast, jak i po prostu mieszkańcom na wcześniejszą reakcję i przygotowanie się na nie. 

Przykładem, który przytacza ekspert CAMS i pracownik naukowy w Norweskim Instytucie Meteorologicznym, jest pożar lasów w Kanadzie, który miał miejsce w czerwcu 2023 roku. W wyniku transportu aerozoli atmosferycznych z tego terytorium na obszar Nowego Jorku jakość powietrza w tym mieście została uznana za najgorszą na świecie. Aplikacja daje możliwość trzydniowego uprzedzenia o możliwych zdarzeniach tego rodzaju. 

Jeżeli obserwowanie stężenia i ruchu aerozoli atmosferycznych wzbudziło twoje zainteresowanie, możesz obejrzeć je pod tym linkiem.

Źródło tekstu i zdjęć: Copernicus

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.