Sprzedaż samochodów na Ukrainie w 2017 roku wzrosła dwukrotnie

Ukraińskie stowarzyszenie UkrAutoProm poinformowało w swoim raporcie, że w samym 2017 roku łączna sprzedaż samochodów elektrycznych na terytorium państwa ukraińskiego wzrosła 2,3 raza w porównaniu do 2016 roku. Na powyższy wzrost znaczący wpływ miał zwiększony import elektrycznych samochodów używanych.

Jak wskazuje w raporcie ukraińskie stowarzyszenie samochodowe, najpopularniejszym modelem pojazdu u naszego wschodniego sąsiada pozostaje Nissan Leaf, który w 2017 roku został zakupiony przez 2219 kierowców (2,5-krotny wzrost). Ukraińcy chwalą design, dłuższą jazdę na jednym ładowaniu oraz więcej narzędzi multimedialnych. Trzeba zauważyć, że nissany są nabywane z drugiej ręki. Według koordynatora PR spółki Nissan Motor Ukraine Vladimira Ivanova „nowa ustawa powinna przyśpieszyć decyzję o dostawie nowej generacji samochodu elektrycznego Nissan Leaf na Ukrainę”. Przedstawiciel Nissana miał tu na myśli m.in. zniesienie podatków nakładanych na importowane samochody.

Na drugim miejscu rankingu ukraińskich konsumentów jest BMW i3. W 2016 roku bawarski model był na piątym miejscu. Sprzedaż aut elektrycznych niemieckiej marki wzrosła praktycznie trzykrotnie.

Siedemdziesięciu trzech kierowców zakupiło Teslę Model S, pięćdziesięciu dziewięciu wybrało Forda Focusa Electric. Na Fiata 500 E zdecydowało się trzydzieści dziewięć osób.

Według danych AUTO-Consulting flota samochodów elektrycznych na Ukrainie przekroczyła cztery tysiące pojazdów.

Wraz z 1 stycznia 2018 roku import samochodów elektrycznych na Ukrainie został zwolniony z podatków, tj. VAT-u i akcyzy. Ponadto usługi taksówkarskie z wykorzystaniem pojazdów elektrycznych są także zwolnione z podatku VAT (leasing, wynajem, taxi).

Według ekspertów ceny pojazdów elektrycznych przy takim stanie rozwoju elektromobilności obniżą się o 17–20 procent. Na początku 2017 roku ukraiński resort infrastruktury poinformował, że rozważa wariant własnej produkcji samochodów elektrycznych na Ukrainie. Potencjalnymi inwestorami są Hyundai, Toyota, Suzuki, Nissan oraz Fiat.

Polecamy także: Ukraińcy stworzyli własny rower elektryczny.

Źródła: Interfax, Ukrautoprom

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Brazylia przerzuca się na wiatr i słońce – obiecuje zakończenie budowy tam i elektrowni wodnych

Następny artykuł

Pełna elektryfikacja komunikacji miejskiej nastąpi w Brukseli do 2030 roku

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , ,