Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Stada zakażonych ptaków zbliżają się do Polski! Czy grozi nam epidemia ptasiej grypy?

Stada zakażonych ptaków zbliżają się do Polski! Czy grozi nam epidemia ptasiej grypy?

Na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii znalazł się niepokojący komunikat. Do Polski nadlatują ptaki, które zakażone są wysoce zjadliwą ptasią grypą HPAI. Służby weterynaryjne apelują o ostrożność do hodowców drobiu, jak i do wszystkich którzy mają styczność z ptactwem.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Poważne zagrożenie

Główny Lekarz Weterynarii poinformował o opublikowaniu przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) ostrzeżenia. Na terenie zachodniej Rosji i Kazachstanu odnotowano dużą ilość zakażeń i ognisk wyjątkowo groźnej odmiany ptasiej grypy. Z powodu migracji ptactwa w okolice Morza Śródziemnego, zarażone nią osobniki będą przelatywać przez Polskę. Sytuacja jest poważna i na stronie pojawiły się zalecenia, jak postępować w przypadku, kiedy mamy styczność z chorymi ptakami. Jeśli nie będziemy ich przestrzegać grozi nam poważna epidemia ptasiej grypy w okresie jesienno-zimowym 2020/2021.

Migracje zarażonych ptaków groźne dla drobiu

Ptasia grypa nie jest śmiertelna dla ludzi. Wystarczy zachowywać podstawowe zasady higieny, nie mieć kontaktu z martwym ptactwem oraz zakażonym mięsem. Dla ptactwa hodowlanego epidemia HPAI oznaczałaby jednak pomór. Wirus ten cechuje wyjątkowa zajadłość, a śmiertelność w kurzych fermach dochodziła do 100 procent. Niepokojące są siedliska choroby w Rosji i Kazachstanie. Z alertu EURL w Padwie skierowanego do krajowych laboratoriów referencyjnych ds. grypy ptaków wynika, że w 2005 i 2016 wykrycie choroby w Rosji oznaczało później przypadki zakażenia na terenie północnej i wschodniej Europy.

Ostrożność i prewencja

Główny Lekarz Weterynarii w swoim komunikacie przypomina o procedurach, które mogą ochronić przed epidemią i o stosowaniu obowiązujących środków bioasekuracji, które określa rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 roku. Pełną listę nakazów i zakazów znajdziecie tutaj: 

Przechwytywanie 1
Kliknij w obrazek, aby przejść na stronę GIW

Zastosowanie się do nich  może uchronić nas przed kolejną katastrofą 2020 roku i uchronić od śmierci tysiące hodowlanych ptaków.

Źródło:wetgiv.com.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.