Stary magazyn w Meksyku zmieniono na nowoczesny targ żywności

Meksykańskie biuro HW-Studio otrzymało zadanie przeprojektowania opuszczonego magazynu w mieście Morelia na nowoczesny targ żywności. Firma inspiracje czerpała z aktualnego stanu magazynu i jego bezpośredniego otoczenia.

Za projekt odpowiedzialny był Rogelio Vallejo Bores, jeden z założycieli HW-Studio. Urodził i wychował on się w Morelia i, jak sam mówi, docenia specyficzne uczucie samotności, jakie dominuje w tym mieście. To bardzo nietypowe jak na Meksyk, gdzie większość miast jest gęsto zaludniona i pełna ludzi.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Rezultatem takich doświadczeń było stworzenie minimalistycznego projektu, który korzysta z bardzo ograniczonej palety barw i materiałów. W ten sposób powstał Morelia Market, nazywany Mercado Centera.

below the bridge connecting the terraces

Budynek odremontowany został przy budżecie zaledwie 80 tysięcy dolarów. Targ ma około 320 metrów kwadratowych. Na jego lokalizację wpływ miało położenie bardzo ważnej szkoły muzycznej – byłego konwentu sióstr Dominikanek pod wezwaniem świętej Cataliny de Siena oraz bardzo popularnego placu miasta – Las Rosas. Oba te miejsca przyciągają ludzi.

central tree corridor

„Wydawało nam się, że po licznych renowacjach, magazyn stracił swoją duszę. Wszystko, co było tutaj wartościowym elementem architektonicznym, zostało odzyskane, a na jego miejsce postawiono nowe elementy”, mówią architekci.

eating areas upstair terrace

„Nowe elementy mają inną formę i naturę. Są białe i dobrze zdefiniowane, aby mocno demonstrować swoją obecność w historii. W ten sposób chcieliśmy osiągnąć równowagę pomiędzy starym a nowym”, tłumaczą projektanci.

white food vendor volumes

Biała bryła budynku kontrastuje z kamiennymi ścianami i innymi zachowanymi starymi elementami. Architekci starali się, by nowy element panoramy miasta był jak najbardziej minimalistyczny. Wnętrza miejsc dla sprzedawców także zostały tak zaprojektowane.

Pomiędzy stoiskami prowadzą długie, biała korytarze z drzewami. Na dachach budynków znalazły się z kolei miejsca, gdzie można zjeść.

clean minimalist white surfaces the market at night