Statkraft zasili energią z OZE fabryki Daimlera

Niemiecki koncern Daimler podpisał umowę z norweskim producentem energii odnawialnej. Zgodnie z jej treścią zakłady tego pierwszego będą całkowicie zasilane z elektrowni OZE. Jest to korzystny układ dla Statkraftu, ponieważ z początkiem przyszłego roku ich farmy tracą taryfy gwarantowane. 

Daimler jest właścicielem marki samochodowej Mercedes-Benz. Na mocy podpisanej umowy PPA należące do nich wszystkie zakłady w Niemczech będą zasilane energią odnawialną “w czasie rzeczywistym”. Oznacza to, że Statkraft zobowiąże się dostosowywać podaż energii do bieżącego popytu. 

Fotowoltaika od Columbus Energy

Z jednej strony umowa dla norweskiego producenta jest korzystna, ponieważ część jego elektrowni wiatrowych z dniem 1 stycznia 2021 roku straci stałe gwarantowane subsydiowanie (na mocy niemieckiej ustawy o energii odnawialnej EEG). Zapewniała ona stały dochód farmom wiatrowym przez ostatnie 20 lat swojego obowiązywania. Z drugiej strony sama energia z wiatru jest za mało elastyczna, by sprostać zmiennemu zapotrzebowaniu zakładów produkcyjnych Daimlera. By spełnić zobowiązania umowy, Statkraft włączy do niej swoje hydroelektrownie oraz farmy fotowoltaiczne, które dopiero mają powstać. I to bez subsydiów.

Obecnie Norwegowie posiadają w Niemczech około 12 GW mocy z 1300 elektrowni i farm w ramach tak zwanej wirtualnej elektrowni – systemowi centralnego zarządzania produkcją energii. Producent energii nie podał jednak, za jaką cenę i w jakiej ilości będzie ją dostarczał do zakładów produkcyjnych Daimlera. 

Dotychczas koncernowi energię dostarczała firma Enovos. Teraz jego zadaniem będzie zarządzanie, bilansowanie i rozliczanie nowej umowy. 

źródło: gramwzielone, greentechmedia.com