Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

We Wrocławiu stanął pierwszy „kaczkomat”

We Wrocławiu stanął pierwszy „kaczkomat”

W Swojczyckim Parku „Czarna Woda” stanął pierwszy we Wrocławiu „kaczkomat”, czyli urządzenie, z którego można bezpłatnie pobrać karmę dla ptaków. Akcja ma charakter edukacyjny – przypomina spacerowiczom, że ptaków nie wolno dokarmiać chlebem, który jest dla nich szkodliwy.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Wrocławski kaczkomat

„Kaczkomat” we Wrocławiu to inicjatywa Zarządu Zieleni Miejskiej. Prosta, drewniana skrzynka, z której po przekręceniu gałki wysypuje się porcja zdrowej dla ptaków karmy, jest częścią pilotażowej akcji dotyczącej ochrony ptaków. Ma uświadomić mieszkańcom miasta, że kaczki – wbrew ogólnemu przekonaniu – nie tolerują chleba, zwłaszcza rozmokniętego lub zepsutego.

Na bocznej ściance urządzenia została zamieszczona informacja, która instruuje, czym i kiedy zacząć dokarmiać ptaki. Na potrzeby akcji powstał również humorystyczny wierszyk, który nawiązuje do kultowego utworu Jana Brzechwy „Kaczka dziwaczka”.

Nad rzeczką opodal krzaczka,
Mieszkała kaczka-dziwaczka,
I niech zbada ktoś tę kaczkę,
Bo miała nieustającą żółtaczkę.
ZZM na brzegu Czarnej Wody.
By zmniejszyć kaczki szkody,
Zbudował właśnie, dacie głowę,
Kaczkomat, na jedzenie zdrowe…

Inicjatywa Zarządu Zieleni Miejskiej przypadła wrocławianom do gustu. Pod opublikowanym na facebookowym  profilu „Zielony Wrocław” postem, który informuje o pojawieniu się kaczkomatu, rozgorzała dyskusja. Mieszkańcy Wrocławia zastanawiają się, gdzie jeszcze powinny pojawić się tego typu urządzenia.

Fot. główne: Canva, źródło: dobrze.pisz.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.