Statoil pomoże w wychwytywaniu dwutlenku węgla

Koncerny Statoil, Shell oraz Total rozpoczęły współpracę, której celem jest opracowanie projektu przechwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS – ang. carbon capture and storage) na norweskim szelfie kontynentalnym.

Statoil otrzymał zgodę na realizację pierwszej fazy programu, do którego przyłączyły się także inne podmioty zainteresowane powyższymi planami, w tym A/S Norske Shell i Total E&P Norge. W przypadku wykonania pierwszej fazy projektu mogłoby dojść do zmagazynowania około 1,5 miliona ton dwutlenku węgla rocznie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W planach widnieje koncepcja przechwytywania CO2 pochodzącego z obiektów przemysłowych we wschodniej Norwegii oraz przetransportowaniu go do terminala odbiorczego na zachodnim wybrzeżu kraju. Dwutlenek węgla zostanie następnie przeniesiony do zbiorników magazynowych, znajdujących się na wschód od naturalnego pola gazowego Troll, usytuowanego na norweskim szelfie kontynentalnym.

Firmy poinformowały, że wybrano już trzy lokalizacje, na których miałyby stanąć terminale odbiorcze, jednak ostateczna decyzja w tej sprawie zostanie podjęta dopiero pod koniec roku.