Streetscooter Work L – dostawczak z fotowoltaicznym dachem

Streetscooter Work L – dostawczak z fotowoltaicznym dachem

Streetscooter zaprezentowało zmodyfikowaną wersję elektrycznego samochodu dostawczego. Nowy model posiada fotowoltaiczny dach. Uzyskana moc zasili system chłodzenia w części załadunkowej.

Samochód należy do niemieckiej firmy Streetscooter, założonej z inicjatywy niemieckiego lidera logistycznego – DHL. Ich pierwsza furgonetka o nazwie Work L posiadała napęd wodorowy. Jej dystrybutorem jest należący do Volvo Bluekens, który na ostatnich targach Horecava w Amsterdamie przedstawił nową wersję tego innowacyjnego dostawczaka.

Na pojeździe zainstalowano fotowoltaiczny dach, który może składać się z 36, 72 albo 144 ogniw, mono lub polikrystalicznych, w zależności od preferencji kupującego. Kupujący może również zdecydować, jaką będą miały moc. Minimalna wynosi 440, a maksymalna 1400 watów. Pobrana energia trafia do specjalnego akumulatora o napięciu 12 lub 24 volt. Z niego prąd będzie bezpośrednio pobierany do układu chłodzenia części załadunkowej.


Samochód będzie dostępny tylko w Niderlandach, gdzie kładzie się nacisk na łączenie motoryzacji z energią słoneczną. W przyszłym roku firma Lightyear chce zaprezentować samochód całkowicie zasilany dzięki niej. Według ich ostatniego komunikatu jedna godzina ładowania zapewnia przejazd 12 km.

Źródło: pv-magazine.com