Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Świat zatruty plastikowymi odpadami

śmieci - paliwo z odpadów

Świat zatruty plastikowymi odpadami

Według ostatnich szacunków od 1950 roku mieszkańcy Ziemi wytworzyli 9,1 miliarda ton plastikowych odpadów. Ciężar tych zanieczyszczeń można przyrównać do wagi 822 tysięcy wieży Eiffla. W tym wszystkim najgorszy jest jednak fakt, że blisko osiemdziesiąt procent tych odpadów wciąż znajduje się na wysypiskach bądź w środowisku naturalnym. Naukowcy twierdzą, że do 2050 roku liczba ta zwiększy się o 45 procent.

B1
Reklama

Wszystko z powodu rosnącej popularności tworzyw sztucznych. Są one wykorzystywane w wielu branżach, np. w spożywczej. Ilość odpadów plastikowych, które co roku zanieczyszczają środowisko, jest ogromna. Niestety nikt jeszcze nie wpadł na pomysł, jak skutecznie z tym walczyć. W ostatnim czasie w Polsce pojawiła się koncepcja, aby plastikowe opakowania zostały objęte kaucją zwrotną. Być może to dobre rozwiązanie, lecz pojawia się także wiele głosów, jakoby ten projekt miał ratować jedynie polską dziurę budżetową, a nie środowisko naturalne.

Wedle doniesień w 2015 roku przetworzeniu uległo jedynie dziewięć procent odpadów wyprodukowanych rok wcześniej. Dwanaście procent poddano spaleniu, a siedemdziesiąt dziewięć procent znalazło się na wysypiskach śmieci lub w środowisku naturalnym.

Reklama

Plastik nie ulega biodegradacji. Jego rozkładalność w środowisku jest znikoma, a jego wykorzystanie wciąż rośnie. Według firmy badawczej Eunomia na dnie oceanów i mórz znajduje się kolejne siedemdziesiąt milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.