Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Świąteczne zakupy w duchu zero waste. Jak kupować i nie zwariować?

Świąteczne zakupy w duchu zero waste. Jak kupować i nie zwariować?

Świąteczne zakupy dla wielu z nas stanowią prawdziwe wyzwanie. Każdemu przecież zależy na tym, by ten czas był wyjątkowy i niczego nie zabrakło. Stąd bardzo często przed świętami kupujemy dużo za dużo. Jak tego uniknąć i robić zakupy z głową, ale również z myślą o środowisku naturalnym?

Reklama

Świąteczne zakupy zacznij od listy

Zacznij od przeglądu domowej spiżarki. Sprawdź, może część produktów po prostu masz. Drugi krok to przygotowanie listy. Może być tradycyjna na papierowej kartce (przygotowaliśmy świąteczny wzór – znajdziesz go na końcu artykułu) lub w notatkach w telefonie czy z wykorzystaniem którejś z dostepnych aplikacji. Dzięki niej unikniesz kupowania niepotrzebnych rzeczy. Warunek jest jeden – w sklepie ściśle się jej trzymasz. Jeśli potrzebujesz puszki kukurydzy, nie kupuj dziesięciu, tylko dlatego, że są w promocji.

Szerokim łukiem omijaj okazje w stylu 3 w cenie 1, czy 5 produkt gratis. Często takie okazje w ostatecznym rozrachunku wcale nie są opłacalne. Zwłaszcza, gdy kupujesz produkty z krótkim terminem ważności. Jest duże prawdopodobieństwo, że po prostu ich nie zjesz i wylądują na śmietniku. Jeszcze jedna rzecz – absolutnie nie idź do sklepu „na głodnego”, bowiem wówczas z pewnością kupisz za dużo. Podziel zakupy na 2-3 etapy. Produkty świeże, z krótkim terminem przydatności, kup przed samymi świętami.

A jeśli chcesz kupić produkty przyjazne środowisku pochodzące od odpowiedzialnych społecznie marek skorzystaj z aplikacji Dobre Zakupy. Aplikacja została stworzona przez niezależne ekspertki z Fundacji Kupuj Odpowiedzialnie i pozwala wybrać spośród wielu globalnych i lokalnych marek te, które poważnie podchodzą do kwestii ochrony środowiska i odpowiedzialności względem pracowników i konsumentów. Aplikację można pobrać bezpłatnie.

Czytaj etykiety

Niestety wiele produktów marnuje się z powodu nieznajomości oznaczeń znajdujących się na etykietach. Napis „najlepiej spożyć przed” mówi nam o dacie minimalnej trwałości produktu. Oznacza to, że odpowiednio przechowywany produkt do tego czasu zachowuje swoje właściwości. Tak, oznacza to również to, że możemy wykorzystać go do przygotowania posiłku także po dacie umieszczonej opakowaniu. Jednak zasada ta nie działa w przypadku informacji „należy spożyć do”. Mówi ona o terminie przydatności do konsumpcji. Nie powinniśmy używać produktów z taką etykietą po upływie terminu. Wydaje się proste. A jednak wyniki badań pokazują, że aż 64% Polaków nie rozumie tych oznaczeń. Najwyższa pora to zmienić!

Sięgnij po wielorazowe opakowania

Na zakupy wybierz się koniecznie z własną torbą materiałową, np. lnianą lub bawełnianą. Jeśli musisz kupić dodatkową siatkę w sklepie – sięgnij po papierową. Unikaj wszelkiego rodzaju reklamówek, a także produktów niepotrzebne pakowanych w folie. Jeśli nie masz wyboru, wybierz opakowania biodegradowalne, czyli takie, do produkcji których użyto surowców pochodzenia roślinnego, np. kukurydzy czy drewna.

Warzywa i owoce możesz zapakować do opakowań wielokrotnego użytku. Doskonale sprawdzą się tu siatkowe woreczki. Możesz je uszyć samodzielnie np. ze starej firanki. To proste. Takie materiały się bardzo przewiewne, zatem doskonale nadają się do przechowywania warzyw i owoców w domu. Jeśli to możliwe, wybierz się na targ lub do miejsca, gdzie część produktów kupisz po prostu luzem. Wówczas nie zapomnij o własnych woreczkach lub opakowaniach.

Możesz też wybrać się do sklepu zero waste, w których produkty są dostarczane w wielkogabarytowych opakowaniach i przechowywane w pojemnikach zbiorczych. Klienci mogą zrobić zakupy do własnych pojemników, zmniejszając tym sposobem ilość opakowań jednorazowych. Dodatkowo niektóre sklepy dbają o to, aby duże pojemniki, w których przywożone są produkty, nadawały się do recyklingu lub zostały wykorzystane ponownie.

Ogranicz plastik

Plastik to zmora naszych czasów. Statystyczny Polak w ciągu roku produkuje 300 kg odpadów. Z tego ok. 8% to zużyte opakowania, w większości po produktach spożywczych. Co z plastikowymi butelkami? Dane mówią, że to ok. 156 tys. ton rocznie.

Na święta często kupujemy zgrzewkę czy dwie butelkowanej wody. 2 zgrzewki to 12 plastikowych butelek. Gorąco zachęcamy do picia wody z kranu. Możesz ją wcześniej przefiltrować. Jeśli jednak kupujesz wodę lub inne napoje w plastikowych butelkach, zwróć uwagę z jakiego tworzywa zostały wykonane. Wybieraj te z rPET, co oznacza, że nadają się do ponownego przetworzenia, bo do ich produkcji użyto częściowo lub całkowicie recyklingowanego plastiku.

Zostaw samochód w domu

Dużo się mówi o zanieczyszczeniu powietrza spowodowanym przez używanie kotłów i pieców na paliwa stałe. Jednak musimy pamiętać także o emisjach pochodzących z transportu.

Według Europejskiej Agencji Środowiska ok. 1/4 całkowitej emisji CO2 w UE w 2019 r. pochodziło z sektora transportu, z czego 71,7% z transportu drogowego.

Jeśli to możliwe podziel zakupy na kilka części i wybierz się na nie piechotą lub komunikacją miejską.

Gotowi na przedświąteczne zakupy w duchu eko? Zatem do dzieła!

https://swiatoze.pl/wp-content/uploads/2020/12/Lista-zakupow_Ekoswieta-ze-Swiatem-OZE.pdf

źródło: europarl.europa.eu,  IOŚ-PIB, Too Good Too Go, ekonsument.pl, odpowiedzialnybiznes.pl

fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.