Świecący labirynt z plastikowych odpadów powstał w Buenos Aires

Ponad 15 tysięcy plastikowych butelek złożyło się na instalację artystyczną – świecący labirynt, jaka została ustawiona na Placu Watykańskim w stolicy Argentyny, Buenos Aires. Wybrana lokalizacja to jeden z głównych punktów tego miasta.

Instalacja zaprojektowana została przez kolektyw artystyczny Luzinterruptus i nazwana „Labirynt Plastikowych Odpadów”. Całość ma wizualizować ogromną ilość produkowanych przez nas plastikowych odpadów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Instalację sponsoruje samorząd Buenos Aires. „Labirynt Plastikowych Odpadów” otwarty jest 24 dni na dobę w ramach Światowych Dni Recyclingu.

aerial view labyrinth exterior labyrinth corridor

Poprzednio instalacja wystawiana była już w Madrycie i Katowicach. W każdym z tych miejsc labirynt konstruowany jest z śmieci zebranych lokalnie, aby pokazać jakie marki pozostawiają po sobie najwięcej odpadów. Tak samo było w Buenos Aires – zebrano z terenu miasta ponad 15 tysięcy plastikowych butelek w ramach specjalnej akcji, w której brało udział kilka miejskich kooperatywów zajmujących się recyklingiem odpadów.

man looking at wall close up bottle wall

Po zebraniu butelki zostały umyte i posortowane. Umieszczono je w plastikowych workach i podświetlono na biało.

Labirynt zajmuję powierzchnię 144 m2 i ma długość niemalże 200 metrów. „Stworzyliśmy immersyjny labirynt, w którym odwiedzający mogą poczuć dezorientację i mogą nawet się zgubić”, mówią przedstawiciele artystów „Te uczucia mają zaszczepić w ludziach myśl na temat plastikowych odpadów lub nawet chęć poprawy środowiska dookoła siebie. Chcemy w ten sposób zwrócić uwagę na niekontrolowane wykorzystanie jednorazowych, plastikowych opakowań na świecie”.

Labirynt podświetlony jest białymi LEDami, dzięki którym można zwiedzać go nawet w nocy.

Po zakończeniu wystawy labirynt zostanie rozebrany, a butelki po posortowaniu kolorami trafią do recyklingu. Nawet jednorazowe reklamówki użyte do ich ekspozycji trafią z powrotem do producenta, który przetopi je na nowe.