Polska Świętokrzyskie liderem „Czystego Powietrza”. Podpisano już 5 tys. umów 21 lutego 2020 Polska Świętokrzyskie liderem „Czystego Powietrza”. Podpisano już 5 tys. umów 21 lutego 2020 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Ponad 7 tysięcy wniosków i pięć tysięcy podpisanych umów. Tak przedstawia się realizacja programu „Czyste Powietrze” przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. Wynik ten czyni województwo świętokrzyskie liderem rządowego programu. Reklama – Jesteśmy młodym małżeństwem. Rozbudowujemy swój dom i dlatego chcemy skorzystać z dofinansowania od państwa na ten cel. Pieniądze przeznaczymy na wymianę źródła ciepła, elewację, wymianę okien i drzwi, czyli docieplenie budynku – poinformował podczas konferencji prasowej zorganizowanej przez WFOŚiGW w Kielcach Robert Borek, pięciotysięczny beneficjent programu w województwie świętokrzyskim. Okazuje się, że świętokrzyskie jest nie tylko krajowym liderem w kwestii podpisywania umów w ramach rządowego programu, ale także znajduje się w ścisłej czołówce pod względem liczby przyjętych wniosków. Tych jest już ponad 7 tysięcy. – Nie jesteśmy dużym województwem, a znajdujemy się w czołówce. Świadczy to o tym, że nasi mieszkańcy interesują się ekologią i chcą skorzystać z tego programu. Staramy się go też zmieniać, aby ułatwić dostęp i uprościć program – komentuje Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach. – Możemy robić konferencje na temat tego, jak szkodliwy jest smog, ale one same niczego nie zmienią. To właśnie działania ludzi pracujących w funduszu zmieniają tę rzeczywistość i pozwalają jak najszybciej wprowadzić zmiany korzystne dla beneficjentów – zaznacza Rafał Nowak, wicewojewoda świętokrzyski, komentujący kwestię świadomości społecznej związnej z niską emisją. Dotychczas wszyscy beneficjenci programu otrzymali łącznie już niemal 29 milionów złotych.źródło: em.kielce.pl Fot. główne: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.