Wiadomości OZE Sylwestrowy Konkursu Butelkowy po raz kolejny odbędzie się w Gdańsku 01 stycznia 2018 Wiadomości OZE Sylwestrowy Konkursu Butelkowy po raz kolejny odbędzie się w Gdańsku 01 stycznia 2018 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Coraz częściej w polskich miastach pojawiają się inicjatywy mające na celu kształtowanie proekologicznej świadomości mieszkańców. Przywołując najciekawsze przykłady takich działań warto wspomnieć chociażby o wrocławskiej choince, która zasilana jest mięśniami nóg – poprzez wysiłek fizyczny polegający na pedałowaniu na specjalnie zaprojektowanych rowerach ochotnicy mogą doładować choinkę energią, dzięki czemu będą mogły rozbłysnąć zamontowane na niej lampki. Za sprawą takiej akcji wrocławianie nie tylko mogą poszerzyć swoją wiedzę związaną z czystymi źródłami energii, ale również mają szansę na wygranie ciekawych nagród. Podobnie jest w Gdańsku, gdzie można wygrać rower za… prawidłowe wrzucenie butelki do kosza na śmieci. Reklama – Dwanaście lat temu słychać było głosy, że na Targu Węglowym była masa rozbitych butelek, że zakład sprzątający miał bardzo dużo pracy, i powtarza się to co roku. Wymyśliliśmy więc Sylwestrowy Konkurs Butelkowy – głównie dlatego, żeby było mniej szkła. Był taki moment, że część gdańszczan bała się chodzić na sylwestry pod chmurką, ponieważ rzucano butelkami, one się rozbijały… Były nawet takie wypadki, że ktoś dostał w głowę – tak genezę inicjatywy opisał w wywiadzie dla portalu gdansk.pl Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska. Właśnie przez wzgląd na powyższe problemy powstał Sylwestrowy Konkurs Butelkowy, który obecnie jest realizowany już po raz jedenasty. Każdy, kto wrzuci butelkę do kontenera, może umieścić w jej wnętrzu karteczkę ze swoimi danymi kontaktowymi. Po sylwestrowej nocy, kiedy do pracy wkroczą pracownicy Zakładu Utylizacyjnego, zostanie wylosowanych kilka szczęśliwych butelek. W ten sposób ich właściciele wzbogacą się o nagrody, wśród których znajdują się m.in. rower, soundbar czy smartfon. Co więcej, za każde 5 kg zebranego w ten sposób szkła Zakład Utylizacyjny w Gdańsku przekaże 2018 groszy na rzecz fundacji „Obudź Nadzieję”. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.