Sylwestrowy Konkursu Butelkowy po raz kolejny odbędzie się w Gdańsku

Coraz częściej w polskich miastach pojawiają się inicjatywy mające na celu kształtowanie proekologicznej świadomości mieszkańców. Przywołując najciekawsze przykłady takich działań warto wspomnieć chociażby o wrocławskiej choince, która zasilana jest mięśniami nóg – poprzez wysiłek fizyczny polegający na pedałowaniu na specjalnie zaprojektowanych rowerach ochotnicy mogą doładować choinkę energią, dzięki czemu będą mogły rozbłysnąć zamontowane na niej lampki. Za sprawą takiej akcji wrocławianie nie tylko mogą poszerzyć swoją wiedzę związaną z czystymi źródłami energii, ale również mają szansę na wygranie ciekawych nagród. Podobnie jest w Gdańsku, gdzie można wygrać rower za… prawidłowe wrzucenie butelki do kosza na śmieci.

– Dwanaście lat temu słychać było głosy, że na Targu Węglowym była masa rozbitych butelek, że zakład sprzątający miał bardzo dużo pracy, i powtarza się to co roku. Wymyśliliśmy więc Sylwestrowy Konkurs Butelkowy – głównie dlatego, żeby było mniej szkła. Był taki moment, że część gdańszczan bała się chodzić na sylwestry pod chmurką, ponieważ rzucano butelkami, one się rozbijały… Były nawet takie wypadki, że ktoś dostał w głowę – tak genezę inicjatywy opisał w wywiadzie dla portalu gdansk.pl Bogdan Oleszek, przewodniczący Rady Miasta Gdańska.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Właśnie przez wzgląd na powyższe problemy powstał Sylwestrowy Konkurs Butelkowy, który obecnie jest realizowany już po raz jedenasty. Każdy, kto wrzuci butelkę do kontenera, może umieścić w jej wnętrzu karteczkę ze swoimi danymi kontaktowymi. Po sylwestrowej nocy, kiedy do pracy wkroczą pracownicy Zakładu Utylizacyjnego, zostanie wylosowanych kilka szczęśliwych butelek. W ten sposób ich właściciele wzbogacą się o nagrody, wśród których znajdują się m.in. rower, soundbar czy smartfon. Co więcej, za każde 5 kg zebranego w ten sposób szkła Zakład Utylizacyjny w Gdańsku przekaże 2018 groszy na rzecz fundacji „Obudź Nadzieję”.