1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

System „Olza”, czyli w jaki sposób wody kopalniane mogą bezszkodowo zasilać rzeki?

System „Olza”, czyli w jaki sposób wody kopalniane mogą bezszkodowo zasilać rzeki?

Każdego dnia nurt rzeki Odry zasilają wody odprowadzane ze śląskich kopalń. Aby kontrolować jej jakość i uchronić rzeczny ekosystem przed zniszczeniem, powstał system „Olza”. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Badania prowadzone za pomocą systemu „Olza” są elementem transgranicznego projektu poświęconego monitorowaniu jakości wód powierzchniowych na wypadek ich zanieczyszczenia przez wody pochodzące z obsługi kopalń. Bacznie obserwowane jest potencjalne skażenie radiacyjne oraz chemiczne. Projekt prowadzony jest przez zespoły naukowców z Polski i Czech. 

Do udziału w nim zaangażowani zostali przedstawiciele Głównego Instytutu Górnictwa w Katowicach oraz pracownicy Uniwersytetu Technicznego z Ostrawy. W trakcie badań naukowcy potwierdzili skuteczność zastosowanego systemu „Olza”. 

Woda odprowadzana z kopalń, zwłaszcza z dużych głębokości, mieści w sobie znaczne ilości soli stopień jej zasolenia można porównać z wodą pochodzącą z Morza Bałtyckiego. Z tego względu zanim zasili rzeki powierzchniowe, musi przejść proces oczyszczania. W jego trakcie zostanie pozbawiona m.in. jonów baru i radu. Za sprawą specjalnego systemu retencyjno-dozującego proces wpuszczania oczyszczonych wód podlega kontroli, aby nie zostały przekroczone dopuszczalne limity i aby nie doszło do spustoszenia środowiska wodnego nadmierną ilością słonej wody.

– Dotychczasowe wyniki polsko-czeskich badań w rejonie oddziaływania wód kopalnianych wprowadzanych do Odry jednoznacznie wskazują na pozytywny efekt pracy systemu retencyjno-dozującego »Olza« w skali regionalnej – podkreślił dr Leszek Drobek, kierownik projektu w Głównym Instytucie Górnictwa w Katowicach, cytowany przez portal naukawpolsce.pap.pl.

Dzięki systemowi „Olza” ochronie podlegają dopływy Odry, a także zbiorniki „Łąka” (znajdujący się na rzece Pszczynce) oraz „Rybnik” (umiejscowiony na rzece Rudzie). Cały system posiada pojemność retencyjną wynoszącą niemal 1 mln m3.

Bieg rzeki Odry zasilany jest przez wody pochodzące m.in. z trzech kopalń należących do Jastrzębskiej Spółki Węglowej, kopalni będącej w posiadaniu Polskiej Grupy Górniczej. Oprócz tego system „Olza” oczyszcza wody pochodzące ze składowisk odpadów górniczych, znajdujących się w Pawłowicach i Jastrzębiu-Zdroju.  

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.