System śledzenia pozycji słońca DEGERtracker

System śledzenia pozycji słońca DEGERtracker w hiszpańskiej instalacji off-grid

Hiszpania nie jest krajem, w którym przerwy w dostawie energii elektrycznej są czymś poważnym i częstym. Co ciekawe, okresowy brak prądu w tym kraju zachęcił rolnika do instalacji systemu PV. Zapewniło mu to nieprzerwane i stabilne źródło prądu do zasilania pracy swojego gospodarstwa. Farma skupia się na hodowli owiec, więc dostęp do energii elektrycznej jest potrzebny, gdyż zasila m.in. dojarki oraz oświetlenie, centralne ogrzewanie i grzejniki wody. Dodatkowo pompa głębinowa, pompująca wodę dla farmy, jest także zasilana z instalacji fotowoltaicznej.

Opisana farma znajduje się w Toledo w Hiszpanii. Jej sieć energetyczna jest zupełnie niezależna od lokalnej sieci, wszystko dzięki zainstalowaniu off-gridowego systemu fotowoltaicznego. Aby zmaksymalizować ilość generowanej energii, na farmie zainstalowano system śledzenia pozycji słońca DEGERtracker S60H. System posadowiony jest na betonowych fundamentach i wyposażony jest w jedną oś swobody, która pozwala na dopasowywanie pozycji ogniw fotowoltaicznych do pozycji słońca na niebie.

System ma moc 6,5 kWp. Oprócz samych modułów fotowoltaicznych w systemie zainstalowano niewielki zespół akumulatorów, który pozwala na magazynowanie energii. Instalacja fotowoltaiczna na farmie generuje 19,2 kWh dziennie – w zupełności wystarczającą wartość, aby zasilić wszystkie systemy na farmie. Dzięki wykorzystaniu systemu śledzenia ilość dostarczanej mocy największa jest rano i wieczorem – dokładnie wtedy, gdy jest potrzebna, ponieważ w tych porach zwierzęta są dojone i karmione. Nawet podczas zachodu słońca, system jest w stanie wygenerować dostateczna ilość energii, aby zasilić np. instalację dojącą.

Zastosowanie systemów takich jak DEGERtracker w instalacji fotwoltaicznej pozwala na zwiększenie ilości generowanej mocy o do 30%. Wszystkie sprzedawane moduły są wyposażone w sensory pozycji słońca i automatyczne układy pozycjonowanie, więc ich instalacja nie jest dużo trudniejsza niż klasycznych modułów fotowoltaicznych.

Projekt ten jest doskonałym przykładem implementacji rozwiązań solarnych w rolnictwie. Połączenie wydajnego systemu fotowoltaicznego z możliwością śledzenia pozycji słońca i systemem przechowywania energii jest idealnym rozwiązaniem dla zapewnienia w pełni zielonych systemów zasilania off-grid, idealnie dopasowanym do małych i średnich gospodarstw rolnych.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: