Sztuczna inteligencja wytropi kopciuchy

Nowe technologie będą teraz wykorzystywane do walki o świeże powietrze. Inspekcja Handlowa będzie stosować specjalnego bota, który wykryje w sieci sprzedaż nielegalnych kopciuchów. 

Na polski rynek trafia prawie 250 tys. nielegalnych kopciuchów, a szara strefa zajmuje prawie 25 proc. rynku.  Nowelizacja ustawy „Prawo ochrony środowiska oraz ustawy o Inspekcji Handlowej” weszła w życie 23 listopada. Jej celem jest uszczelnienie przepisów dotyczących sprowadzania na polski rynek kotłów na paliwa stałe. W lutym 2019 r. przepisy zostały zaostrzone, teraz kolej na następne kroki.

Fotowoltaika od Columbus Energy

– Z obserwacji rynku kotłów na paliwo stałe wynika, że ciągle w sprzedaży stacjonarnej i internetowej dostępne są urządzenia niespełniające wymagań rozporządzenia. Co więcej, stanowią one znaczny odsetek ofert. Wciąż mamy zatem do czynienia z obchodzeniem istniejących przepisów. Chcemy to zmienić – mówi Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

W tej zmianie pomoże nowy pomysł na kontrolę sprzedaży nielegalnych kopciuchów. Specjalny bot będzie śledził producentów, którzy mają w ofercie nielegalne kotły.

– 20 proc. kotłów w sprzedaży nie spełnia wymagań. Dlatego wprowadziliśmy przepisy usprawniające system kontroli i eliminacji z rynku nielegalnych kotłów. Obowiązują od soboty – podkreśla minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

 Wzmocniliśmy uprawnienia Inspekcji Handlowej oraz UOKiK do kontrolowania przedsiębiorców, jest możliwość nakładania kar pieniężnych i zakazu handlu kotłami – wyjaśnia minister.

Pierwsze kontrole Inspekcji Handlowej mają ruszyć już w grudniu. Inspektorzy będą na razie sprawdzać tylko dokumentację kotłów, później zostaną też zlecone badania laboratoryjne. Co roku Inspekcja będzie otrzymywać na kontrole 900 tys. zł – w ten sposób będzie można przebadać ok. 50 kotłów rocznie.

Pojawi się też specjalny program, który wyłapie oferty sprzedaży nielegalnych pieców. Aplikacja odszuka podejrzane oferty na podstawie słów, np. „kocioł na zamówienie” czy źle wpisanych parametrów emisyjnych.