Szwecja: Pierwsze na świecie centrum handlowe z rzeczami z recyklingu

W Szwecji w mieście Ekilstuna powstało centrum handlowe, w którym sprzedawane są wyłącznie towary powstałe z recyklingu lub z drugiej ręki. W ubiegłym roku obroty centrum handlowego przekroczyły 11 milionów koron szwedzkich – ponad 1,1 miliona dolarów, a władze galerii są przekonane, że w 2019 roku będą nadal rosnąć.

Galeria została otwarta pod koniec sierpnia 2015 roku w magazynie, w którym znajdował się parking dla samochodów ciężarowych jednej ze szwedzkich firm logistycznych. Anna Bergstrom w porozumieniu z lokalnymi władzami zaprojektowała nowoczesny i funkcjonalnych sklep zgodnie z filozofią zero-waste. Pracownicy selekcjonują dostarczane przedmioty i wybierają, co ich zdaniem można naprawić i odświeżyć, a następnie sprzedać.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Unikalna koncepcja centrum handlowego i jego sukces zyskały międzynarodowe uznanie dla Eskilstuna. Inicjatorzy galerii zmienili sposób postrzegania używanych towarów i zainspirowali tym samym powstanie podobnych projektów na arenie międzynarodowej. Kolejne szwedzkie gminy dążą do rozpoczęcia podobnych inicjatyw, podczas gdy w sąsiedniej Norwegii recyklingowe centrum handlowe w mieście Hamar ma zostać otwarte w 2020 roku.

Polskie “Sklepowisko”

Na warszawskim Ursynowie z inicjatywy fundacji “Siłą Rzeczy” od paru lat działa “Sklepowisko”, czyli miejsce, w którym przyjmowane są wszystkie przedmioty, z których przestaliśmy korzystać – meble, sprzęt AGD i RTV, ubrania, książki, zabawki itd. – Zysk ze sprzedaży przedmiotów jest przeznaczony na pomoc ludziom, którzy są w trudnej sytuacji życiowej. Przyjmujemy wszystko, z czego da się jeszcze korzystać. Chodzi też o to, żeby nie produkować nowych rzeczy, skoro można używać tych, które już istnieją – powiedziała Iwona Malicka, kierownik sklepu charytatywnego.

Masowa konsumpcja i produkcja towarów obciąża zasoby naturalne planety i jest odpowiedzialna za emisję gazów cieplarnianych. Mniej niż jeden procent odzieży na świecie jest poddawany recyklingowi. Ponad połowa wszystkich odpadów konsumenckich trafia na wysypiska śmieci, a w samych Stanach Zjednoczonych jest to ponad 130 milionów ton odpadów na wysypiskach rocznie.