Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tańsza energia słoneczna dla wszystkich, czyli co zachęca ludzi do montażu fotowoltaiki

pv

Tańsza energia słoneczna dla wszystkich, czyli co zachęca ludzi do montażu fotowoltaiki

Do niedawna panele fotowoltaiczne na dachach budynków kojarzyły się z technologią czystej energii, na którą mogły sobie pozwolić jedynie zamożne gospodarstwa. Można spodziewać się, że ceny tego rozwiązania będą coraz niższe wraz z rozwojem branży, ale istnieją i inne skuteczne rozwiązania propagowania tej ekologicznej formy energii. Naukowcy przyjrzeli się, co skłania ludzi do decyzji o montażu ogniw PV.

Reklama

Oszczędność

Z instalacji fotowoltaicznych i energii słonecznej korzystają zarówno gospodarstwa domowe, jak i publiczne instytucje, duże firmy, czy zakłady produkcyjne. Gospodarstwa domowe, które mają niskie lub średnie dochody, będą mogły również skorzystać z rozwiązań, bazujących na źródle energii odnawialnej. Konsumentów zachęca m.in. możliwość leasingu, kampanie na rzecz czystej energii, dofinansowania z programów rządowych, a także… instalacja zamontowana na dachu sąsiada.

Polki i Polacy, którzy wybierają energię odnawialną, robią to głównie ze względu na oszczędność.

Badanie przeprowadzone przez NREL (National Renewable Energy Laboratory) wykazało, że mniej więcej połowa osób, które zdecydowały się na zainstalowanie energii słonecznej w Kalifornii, New Jersey, Nowym Jorku i Arizonie w latach 2014-2016, uznała oszczędności za główny czynnik, skłaniający do montażu ogniw PV.

Analiza 

Zespół naukowców z Lawrence Berkeley National Laboratory zbadał, jakie narzędzia przekonują konsumentów i co może wpłynąć na decyzję o montażu instalacji niezależnie od dochodów mieszkańców. Niektóre gospodarstwa korzystały z dotacji do montażu, inne z dzierżawy paneli PV, pożyczek na zakup paneli, czy w ramach podatku od nieruchomości. W USA obserwuje się wzrastający trend na rynku energii słonecznej. Dokumentuje się tu spadek cen i wzrost liczby instalacji na amerykańskich dachach. Rozwijający się trend obserwowany jest szczególnie w Kalifornii, Hawajach, Karolinie Północnej, Florydzie i New Jersey. 

Programy wspierające

Prawdziwym motorem napędowym i motywatorem do montażu instalacji są właśnie programy rządowe, współfinansujące część instalacji. Przy efektywnym dialogu mieszkańców i rządu, łatwiej jest stworzyć korzystną dla wszystkich przyszłość. Przykładowo, amerykańscy samorządowcy stworzyli w 20 stanach 38 programów wspomagających gospodarstwa o niższych dochodach. Dzięki temu czysta energia ze słońca może zasilać więcej domów i instytucji, co prowadzi do zmniejszenia emisji i zanieczyszczeń powietrza. Przykładowo, stan Kalifornia przeznaczył 1 miliard dolarów na program dofinansowania instalacji fotowoltaicznych.

Sektor zielonej energii to także nowe miejsca pracy i oczywiście niższe rachunki za prąd. Eksperci z branży i producenci fotowoltaiki zachęcają lokalne władze do inwestycji w tanią i bezpieczną energię.

Równowaga to podstawa

Producenci zastanawiają się, jak wejść na nowy rynek, a klienci o niższych dochodach szukają bezpiecznej, taniej i czystej alternatywy. Wygląda na to, że te dwie grupy mają wspólny cel, który jeśli poparty jest dodatkowymi środkami i pomocą rządową, może okazać się bardzo korzystny dla wszystkich.

źródło: ecowatch.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.