1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Technologia zmniejszająca ryzyko pożarów elektrycznych w systemach fotowoltaicznych

Technologia zmniejszająca ryzyko pożarów elektrycznych w systemach fotowoltaicznych

GoodWe, dostawca falowników fotowoltaicznych, wprowadził nową generację ochrony przed łukiem elektrycznym (AFCI) zatwierdzoną przez niezależny instytut badawczym TÜV Rheinland. To rozwiązania problemu wyładowań łukowych prądu stałego w fotowoltaicznych systemach  mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Rozwiązanie, które zabezpiecza systemy PV

Znaczne ryzyko pożarów elektrycznych w systemach fotowoltaicznych z powodu zwarć łukowych prądu stałego stało się bardziej widoczne, ponieważ nowo zainstalowana moc PV  w 2022 roku osiągnęła około 240GW  i nadal rośnie. GoodWe zaproponowało rozwiązanie, które odpowiada na ten problem i zabezpiecza systemy PV zgodnie z głównymi standardami rynkowymi, takimi jak UL1699B i IEC63027.

Dzięki integracji zaawansowanej sztucznej inteligencji (AI) technologia ta wykrywa wyładowania łukowe z niezwykłą precyzją. Ma zasięg wykrywania łuku wynoszący 200 m i osiąga szybkie wyłączenie w ciągu 500 ms.

Technologia została zatwierdzona przez TÜV Rheinland, niezależny instytut badawczy i dostawcę usług testowych z siedzibą w Kolonii, w Niemczech. Po kompleksowej ocenie TÜV Rheinland potwierdził, że AFCI firmy GoodWe spełnia techniczne standardy rynkowe dotyczące postępowania w przypadku zwarć łukowych prądu stałego w systemach fotowoltaicznych w rozwiązaniach mieszkaniowych, komercyjnych i przemysłowych.

Oceniamy wydajność rozwiązań AFCI poprzez rygorystyczne testy i oceny, mając nadzieję, że pomoże to klientom wybrać najbardziej odpowiednie i niezawodne rozwiązanie AFCI dla ich systemów fotowoltaicznych wyjaśnia Mario Comboni, Product Manager z TÜV Rheinland Group.

Zastosowanie sztucznej inteligencji

Nowa technologia AFCI GoodWe łączy w sobie sztuczną inteligencję oraz głębokie uczenie się, umożliwiając analizę charakterystyk łuków w różnorodnych scenariuszach. Umożliwia to utworzenie biblioteki charakterystyk łuku, eliminując fałszywe i pominięte raporty spowodowane hałasem otoczenia. Systemy fotowoltaiczne GoodWe zintegrowane z tą funkcją AFCI mogą osiągnąć precyzyjną dokładność wykrywania, co zostało potwierdzone przez TÜV Rheinland.

Zaawansowany AFCI nieustannie wyszukuje charakterystykę łuku, a po wykryciu usterki system fotowoltaiczny wyłączy zasilanie w ciągu 500 ms, przekraczając wymagania normy UL 1699B dotyczące szybkości wyłączania wynoszącej 2,5 s. Ponadto AFCI obsługuje maksymalną długość kabla wykrywającego do 200 m i może wytrzymać maksymalny prąd wejściowy do 30 A, dzięki czemu idealnie nadaje się do większych instalacji PV.

– Przez ostatnie pięć lat byliśmy zaangażowani w rozwój technologii AFCI i przewodnictwo na rynku w zakresie innowacyjnych zaawansowanych funkcji AFCI. Nowa technologia AFCI nie tylko spełnia standardowe wymagania, ale także oferuje dodatkowe funkcje i ulepszoną funkcjonalność mówi Ali Bouattour, dyrektor techniczny w GoodWe Europe GmbH.

Biała księga dotycząca bezpieczeństwa

We współpracy z TÜV Rheinland, GoodWe wydało również białą księgę skupiającą się na kwestiach bezpieczeństwa związanych z wyładowaniami łukowymi prądu stałego w instalacjach PV.

Jest prawdopodobne, że w przyszłości technologia AFCI będzie regulowana w większości krajów europejskich. Publikując białą księgę, mamy nadzieję, że przyczynimy się do kształtowania przyszłego krajobrazu regulacyjnego i wspierania przyjmowania ujednoliconych norm na całym świecie dodaje Ali Bouattour.

źródło: informacja prasowa GoodWe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.