1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Termomodernizacja nowym trendem dla domów przyszłości

Termomodernizacja nowym trendem dla domów przyszłości

Rozwój technologii odpowiedzialnych za ochronę środowiska naturalnego dotyczy również gospodarstw domowych. Właśnie o takich zmodernizowanych, proekologicznych domach przyszłości opowiedział Maciej Zakrzewski, dyrektor ds. sprzedaży z Danfoss Poland.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Według mnie w 2025 r. polski dom powinien mieć przeprowadzoną kompleksową modernizację. I tu chciałbym podkreślić [słowo] kompleksową, która ma obejmować termomodernizację, czyli (…) ocieplenie ścian oraz dachu, wymianę stolarki okiennej oraz wymianę źródeł ciepła na bardziej efektywne. A co za tym idzie: wymianę pewnych urządzeń, które stosowane są w regulacji energią cieplną i elektryczną” – podkreśla Maciej Zakrzewski.

W przypadku remontu budynku mieszkalnego ważne jest przeprowadzenie termomodernizacji we właściwy sposób. W wielu przypadkach zasadne stanie się skorzystanie z termowizji, która pomoże dostrzec miejsca największych strat ciepła. Odpowiednio przeprowadzona termomodernizacja wpływa pozytywnie nie tylko na komfort cieplny mieszkańców, ale także na środowisko naturalne – m.in. dzięki zredukowaniu smogu.

Istotne jest także właściwe połączenie wszystkich urządzeń odpowiedzialnych za termomodernizację gospodarstwa domowego. Jak bowiem zauważa przedstawiciel Grupy Danfoss: „Na dzień dzisiejszy wielu producentów oferuje wiele urządzeń, które w sposób częściowy modernizują, obniżają zużycie energii wszelakiej, ale niestety te systemy nie są ze sobą połączone. Myślę, że rok 2025, a nawet 2030 przyniesie szerszy wachlarz urządzeń, które będą mogły być stosowane, połączone ze sobą w jeden centralny system sterowania, jaki ma miejsce w BMS-ach, czyli Building Management System, które są sterowane pod każdym względem: wymiany powietrza, temperatury zewnętrznej, zużycia energii, oświetlenia czy nawet zarządzania ściekami”.

Zdaniem eksperta dopiero połączenie ze sobą wszystkich urządzeń odpowiedzialnych za termomodernizację danego obiektu będzie stanowiło konkurencję dla nowego trendu w branży, jakim są budynki niezależne energetycznie.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.