Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Toksyczność fajerwerków – czy warto ryzykować zdrowiem dla chwilowego widowiska?

Toksyczność fajerwerków – czy warto ryzykować zdrowiem dla chwilowego widowiska?

Toksyczność fajerwerków przede wszystkim polega na tym, że w wyniku wybuchu sztucznych ogni powstaje duża ilość zanieczyszczeń i potworny hałas. Z tego powodu cierpi zdrowie nie tylko ludzi, ale także zwierząt i środowiska. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zazwyczaj w noworocznym okresie staramy się skupiać na tym, co pozytywne. Wydawać by się mogło, że wystrzelenie kilku fajerwerków raz w roku nie będzie żadnym problem. W zachwycie nad kolorowymi eksplozjami ludzie oddalają od siebie myśl o ich negatywnym wpływie.

Sztuczne ognie uwalniają poważne toksykanty 

Holenderscy naukowcy przeprowadzili analizę stężenia pyłu zawieszonego w okresie sylwestrowym. Do pomiaru zanieczyszczeń używa się wskaźnika PM, na który składają się pyły gruboziarniste (średnia równa lub mniejsza 10 mikronów) i pyły drobniejsze (średnia równa lub mniejsza 2,5 mikronom). Oba są dużym zagrożeniem dla zdrowia, ponieważ mogą osadzać się w układzie oddechowym, a PM2,5 nawet przenikać barierę płucną i dostawać się do obiegu krwionośnego.

W wyniku eksplozji fajerwerków powstaje toksyczna chmura, w której znajdują się między innymi metale ciężkie, utleniacze i nadchlorany, a także gazy cieplarniane jak tlenek oraz dwutlenek węgla czy azot. Taka mieszanka substancji atakuje nie tylko ludzki organizm, ale przede wszystkim zatruwa wodę, glebę i powietrze. 

W zeszłym roku petardy doprowadziły do powstania gęstego smogu w Indiach: 

Wyniki badania przeprowadzonego w Bredzie wykazały, że jakość powietrza zaczyna drastycznie spadać już kilka dni przed Nowym Rokiem. W ciągu pierwszej godziny stycznia odnotowano przyrost toksyn do aż 450μg/m (mikrogramów na metr), podczas gdy średnia roczna to około 20μg/m. 

Fajerwerki a zanieczyszczenie hałasem

Warto pamiętać, że sztuczne ognie tworzą nie tylko zanieczyszczenia powietrza, ale także hałas. Odizolowanie się od huku eksplozji w sylwestrową noc jest praktycznie niemożliwe. Wiele osób rezygnuje z odpalania fajerwerków w trosce o zdrowie psychiczne ludzi i zwierząt, ale wysokie natężenie dźwięku i związane z tym wibracje szkodzą także przyrodzie. 

Zanieczyszczenie hałasem (z ang. noise pollution) może doprowadzić do poważnych zakłóceń w komunikacji pomiędzy organizmami, a tym samym rozregulować ich sposób funkcjonowania. 

Toksyczność fajerwerków – zagrożenie, którego nie powinno się lekceważyć 

Dawniej fajerwerki były wyjątkową formą celebracji. Dziś są coraz większym problemem, którego pokłosie odczuwa każdy organizm żywy w środowisku przyrodniczym − od człowieka po najmniejsze rośliny. Chociaż niektóre kraje rezygnują z hucznych obchodów i ograniczają możliwość odpalania fajerwerków na terenie publicznym, mieszkańcy mogą zaopatrzyć się w nie w każdym sklepie, a egzekwowanie prawa, niestety, jest nadal niewystarczająco skuteczne. 

Jedynym gwarantem eliminacji problemu jest zmiana podejścia, dlatego przy następnej okazji, której towarzyszyć będą sztuczne ognie, zastanów się czy warto ryzykować zdrowiem dla rozrywki trwającej kilka sekund. 

Źródła: Nature, Forbes, National Geographic

Fot. główna: Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.