Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tolkien miał rację. Entowie są wśród nas

Entowie

Tolkien miał rację. Entowie są wśród nas

Badania prowadzone na Uniwersytecie Teksańskim wykazały, że zachowanie bioróżnorodności w lasach ma zasadnicze znaczenie w walce z negatywnymi skutkami ocieplenia klimatu. W magazynie “Science” czytamy, że obecność ogromnych, długowiecznych drzew sprzyja rozwojowi i dobrostanowi lasu. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Pasterze Drzew

Kilkusetletnie drzewa, które dały początek lasom, nazywane są długowiecznymi pionierami. Należą do nich m. in. mahoń, bertolecja i puchowiec pięciopręcikowy. Wyrastają one ponad korony drzew pozostałych gatunków i stanowią ok. 40% biomasy lasu. Badania wykazały, że są bardzo ważne dla procesu wzrostu biomasy, sekwestracji dwutlenku węgla i dobrostanu lasów. Z tego powodu badacze przyrównali ich do… Entów – istot z mitologii J.R.R. Tolkiena, które chroniły pozostałe rośliny przed krzywdzącą ludzką aktywnością. 

Projekt Barro Colorado

Przez ponad 30 lat w lesie deszczowym na wyspie Barro Colorado, położonej na Kanale Panamskim, prowadzone były obserwacje. Na ich podstawie możliwe było podzielenie 282 gatunków drzew na cztery grupy w zależności od tempa ich wzrostu, możliwości prokreacyjnych oraz długowieczności. “Szybkie drzewa” rosną prędko, lecz równie prędko obumierają. “Wolne drzewa” z kolei rozwijają się powoli, ale dożywają sędziwego wieku. “Olbrzymy” są w stanie przetrwać nawet kilkaset lat, lecz nie rozmnażają się. Natomiast “karły” to niskie drzewka i krzewy, które umierają młodo, ale produkują duże ilości potomstwa.  

Ratunek dla lasów tropikalnych

Jedna z autorek artykułu, Nadja Rüger z Uniwersytetu w Lipsku, podkreśla, że badania te są istotne przede wszystkim dla lasów tropikalnych. To one są obecnie ścinane w zatrważającym tempie. Jej zdaniem większą wagę powinno przywiązywać się do sadzenia długowiecznych pionierów i pielęgnowania ich. 

Obserwacja zmian wzrostu, przetrwania i reprodukcji gatunków występujących w lasach tropikalnych pozwoli określić ilości pochłanianych przez nie dwutlenku węgla. Wzrost tych wartości oraz zachowanie bioróżnorodności wpłynie pozytywnie na klimat i będzie naszym sprzymierzeńcem w walce ze zmianami klimatu – powiedziała Caroline Farrior, adiunkt Wydziału Biologii Integracyjnej na Uniwersytecie Teksańskim w Austin. 

Źródło: theguardian.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.