węgiel

Tony węgla z USA trafiły do Polski

Węgiel jest uważany przez polskie władze za gwarant niezależności energetycznej, chociaż jego wydobycie jest nieopłacalne, co przekłada się na rynkowe ceny energii elektrycznej. Aby wypełnić zapotrzebowanie na ten surowiec, niejednokrotnie konieczne było jego sprowadzanie z innych państw, takich jak Japonia czy Stany Zjednoczone. Tylko w 2017 roku z USA zostało zaimportowanych aż 839 tysięcy ton węgla.

Wydobycie węgla w Polsce spada i przekłada się na naszą zależność energetyczną, ponieważ nie mamy zdywersyfikowanych źródeł energii elektrycznej. Konsekwencją tego jest import surowca od naszych gospodarczych partnerów. Tylko w 2017 roku wydobycie węgla spadło o 6,5% względem 2016 roku.

Import amerykańskiego węgla to jedynie ułamek spośród wszystkich tego typu transakcji, ponieważ 839 tysięcy ton przełożyło się zaledwie na 6,3% całkowitego importu do Polski. Oprócz z USA węgiel sprowadzano także m.in. z Rosji, Japonii i Kolumbii.

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy -10.11.

Dziś zaczynamy kolejny długi weekend, ale czy to dobry czas na rodzinne spacery? Dziś mapa znów zaświeciła się na czerwono, smog nie odpuszcza. Najgorzej jest na południu Polski, są miejsca gdzie poziom dopuszczalnego stężenie pyłów jest przekroczony nawet o 900%!!! Sprawdźcie czy warto dziś wychodzić z domu. Przypominamy, że smog stanowi poważne i jak najbardziej realne zagrożenie dla zdrowia, uważajcie na siebie.

Codzienny raport smogowy – 11.11.

Dziś świętujemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody tego święta organizowane są prawie we wszystkich polskich miastach. Marsze, koncerty, biegi, akcje sadzenia drzew czy gry miejskie – większość atrakcji będzie odbywać się na “świeżym” powietrzu. Niestety smog nawet dziś nie odpuszcza, załóżcie więc maseczki, astmatycy, dzieci i osoby starsze powinni ograniczyć czas przebywania oraz unikać wysiłku fizycznego na otwartym powietrzu. Świętujcie zdrowo i z rozwagą!