węgiel

Tony węgla z USA trafiły do Polski

Węgiel jest uważany przez polskie władze za gwarant niezależności energetycznej, chociaż jego wydobycie jest nieopłacalne, co przekłada się na rynkowe ceny energii elektrycznej. Aby wypełnić zapotrzebowanie na ten surowiec, niejednokrotnie konieczne było jego sprowadzanie z innych państw, takich jak Japonia czy Stany Zjednoczone. Tylko w 2017 roku z USA zostało zaimportowanych aż 839 tysięcy ton węgla.

Wydobycie węgla w Polsce spada i przekłada się na naszą zależność energetyczną, ponieważ nie mamy zdywersyfikowanych źródeł energii elektrycznej. Konsekwencją tego jest import surowca od naszych gospodarczych partnerów. Tylko w 2017 roku wydobycie węgla spadło o 6,5% względem 2016 roku.

Import amerykańskiego węgla to jedynie ułamek spośród wszystkich tego typu transakcji, ponieważ 839 tysięcy ton przełożyło się zaledwie na 6,3% całkowitego importu do Polski. Oprócz z USA węgiel sprowadzano także m.in. z Rosji, Japonii i Kolumbii.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.