Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

TOP wynalazki studentów rozwiązujące globalne problemy

recykling

TOP wynalazki studentów rozwiązujące globalne problemy

Okazuje się, że w młodości siła. Maksyma sprawdza się w przypadku inicjatorów kreatywnych i pożytecznych projektów. Inteligentne, choć czasem minimalistyczne rozwiązania zaproponowane przez studentów mogą ratować życie i czynić je każdego dnia lepszym.

Reklama

Jak uczynić życie lepszym?

Codzienność jest zmienna. Jednak każdego dnia na całym świecie ludzie stykają się z różnymi problemami dotyczącymi zdrowia, braku surowców naturalnych niezbędnych do życia, a z drugiej strony marnowaniem żywności i zanieczyszczeniami środowiska. Szósta edycja Global Grad Show, która odbyła się w Dubaju to wydarzenie zrzeszające studentów, chcących dzielić się wiedzą i inwencją na rzecz świata. Wyróżnieni będą mogli otrzymać wsparcie i szansę na opatentowanie swoich wynalazków. Projekty z 2020 roku, szukające rozwiązań dla społeczności z różnych części świata pochodziły z ponad 60 krajów globu. 100 niesamowitych i odkrywczych inicjatyw posegregowano w 5 kategoriach:

  1. Życie z chorobą i niepełnosprawnością.
  2. Radzenie sobie w złożonym świecie.
  3. Ratowanie i ochrona życia narażonych na niebezpieczeństwo.
  4. Oczyszczenie planety wypełnionej śmieciami.
  5. Miasta i komunikacja.

Plaster GPS

Aby ułatwić nawigację po dużych szpitalach, zespół studentów z Indyjskiej Szkoły Projektowania i Innowacji opracował DISHA. To biodegradowalne urządzenie przypomina plaster i służy do nawigowania bez korzystania z GPS. Futurystycznie wyglądająca naszywka jest wykonana z białka jedwabiu i ma diody LED, które prowadzą użytkowników do celu.

źródło: globalgradshow.com

Odłóż smartfona

Nadmierna konsumpcja mediów społecznościowych ma duży wpływ na zdrowie psychiczne i kondycję naszych oczu. Aby zwalczyć ten problem, studenci z Samsung Art and Design Institute opracowali poduszkę Pause Pillow. Poduszka ma pomóc w odzyskaniu czasu wolnego przeznaczonego na zabawę ze smartfonem i zamienieniu go na inną czynność. Nacisk na poduszkę wysyła sygnał, który zakłóca działanie sieci Wi-Fi, blokując smartfonom dostęp do Internetu.

NKJNoNeeKy3 1u4BLVJ68CSARlMxlbHIljp5aHmJJswTzsVBSGfmqIvBQOmfVr 9aM8N QQ28FBBRmdVfSUydKW0tqslFJACs5DpbokQs7KrQJPeQXvDPqW1J2XPf9qR0G3eDi
źródło: globalgradshow.com

Woda życiem

Hamon to pojemnik i urządzenie służące do transportu i oczyszczania wody w miejscu zamieszkania najbardziej potrzebujących społeczności.

AQEVJOeiluepTKbzZKsyQE qQA265NbK hAbnQuamqXWBqmyG Ia yRVKow9zv5lo3gaKzgi5DQOhzdZa giDom9vJ5lPyxX
źródło: globalgradshow.com

Alternatywny materiał

Wykorzystanie tradycyjnych technik tkackich Papui posłużyło do stworzenia nowych produktów z włókien drzewnych. Materiał Papua Noken jest jednym z najważniejszych tradycyjnych wyrobów rękodzieła tej ludności i istnieje od niepamiętnych czasów aż do dziś. Celem projektu jest opracowanie alternatywnych produktów wykorzystujących ten tradycyjny proces produkcji przędzy z włókien kory i ostatecznie stworzenie nowych, zrównoważonych akcesoriów.

OqKlGVQ9iriacz7kD2WzT4vTggghwlWetmUmZn0U4Nu9S8D5bYNpUbaacl fhUlnyACov4AV bj0UocQ4zzxpKrL QCqkRoz8jCQnPP8eqyh2IFh OOrBBIkb4oIKbL68KFLJ3Re
źródło: globalgradshow.com

Oczyszczanie planety z psich kup

Na Uniwersytecie w Chiang Mai Nanticha Sinthuchai opracowała nowy, zrównoważony worek na śmieci dla psa. „The Dog Poop Scooper” łączy włókna owocowe i inne bioplastyczne składniki w mocną, ale elastyczną małą torebkę.

tlXeGq3WySMthFFipNrU9gotWxk2uhCcXyJb Yrle8FqZKJuWvJcSmdNTkvNmXUXKKqqImNCDFUSsQ38F3VGp36qasSpZc5WvkfejNkFs6SR4yZHXFuUfJ1XGsgLafvL87Ah861a
źródło: globalgradshow.com

Oczyszczacz powietrza

Płaskie, przenośne urządzenie Ordon do oczyszczania powietrza, zostało zaprojektowane dla społeczności mieszkających w zanieczyszczonych regionach Mongolii. Dzieci są tu nadmiernie narażone na złej jakości powietrze. Ordon to płaska, łatwa w montażu konstrukcja zawierająca siatkę ochronną i system filtrujący. Można go łatwo transportować i ustawiać, aby dostosować go do potrzeb. Konstrukcja może pomieścić hamak do spania i oddzielić przestrzeń np. od emisji z dymu.

am7R NpjaEb7VwCj rHwMY2 smcqlp hcKF7cmvcStNoTV2Qpcqz4LmONdWXKKLCs2EZFbC4O sfED7tAcxgExpXIQClWXUpjZK1W2uxOq9QJxngAMILwv5EZfS
źródło: globalgradshow.com

Miejska ekologia

Epiclaly to modułowe płytki gliniane, które sprawią, że ściany i mury w miastach będą tańsze i pełne zieleni. Misją Epiclay jest uczynienie miejskiego życia bardziej zrównoważonym i ekologicznym właśnie poprzez wprowadzenie łatwych w budowie i modułowych systemów zielonych ścian w rozmaitych środowiskach architektonicznych. Glina odprowadza wilgoć i wygląda imponująco.

P1pQej6eKt580l6PRr1C yEARFQUi4rjSdYnN xLf gsE3RiZ75nfok fqzByHwWLU3hUxgWbZUNp4Biu3U62EA IueDkLBmPXjcCTPZw8 gA5qJIJ5c Y69zMWsqF7Dl0tg7dk2
źródło: globalgradshow.com

Lista wszystkich projektów, tutaj.

źródło fotografii i treści: globalgradshow.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.