Wiadomości OZE Trwa walka z mafią śmieciową. 13 osób zatrzymanych 18 czerwca 2019 Wiadomości OZE Trwa walka z mafią śmieciową. 13 osób zatrzymanych 18 czerwca 2019 Przeczytaj także Polska Bakterie w miejskich tężniach. Kraków chce wprowadzenia norm sanitarnych Miejskie tężnie zaczęły powstawać, by pełnić rolę „mini-uzdrowisk” dostępnych dla mieszkańców miast. W ostatnim czasie stały się bardzo popularne, dzięki wskazywanym prozdrowotnym właściwościom. Dzięki inicjatywom samorządów oraz często w wyniku głosowań na projekty Budżetu Obywatelskiego następne obiekty tego typu zaczęły pojawiać się w kolejnych miejscach w Polsce. Jednak te drewniane konstrukcje z gałązek tarniny mogą kryć niewidoczne zagrożenie. Badania mikrobiologiczne dowodzą, że często przy niewłaściwym utrzymaniu miejskie tężnie mogą stać się środowiskiem sprzyjającym rozwojowi bakterii i grzybów. Problemem ma być brak odpowiednich regulacji prawnych, co sprawia, że nie są zapewnione odpowiednie warunki sanitarne. Polska Giełda bije rekordy, a firmy zwalniają tysiące pracowników. Narasta cichy kryzys polskiej gospodarki Początek roku pokazał wyraźny kontrast w polskiej gospodarce – rekordy na warszawskiej giełdzie zbiegły się z falą zwolnień i pogarszającą się sytuacją na rynku pracy. Rosnące koszty działalności sprawiają, że część przedsiębiorców ogranicza inwestycje lub całkowicie wycofuje się z mniej rentownych segmentów rynku. Efektem są tysiące zwolnień i najsłabsza sytuacja na rynku pracy od ponad czterech lat. W tle tego kryzysu sektor energetyczny przechodzi gwałtowną transformację, od której zależą koszty prowadzenia biznesu w kraju nad Wisłą. Trzynaście osób należących do zorganizowanej grupy przestępczej zatrzymali policjanci z Poznania. Zatrzymanie ma związek ze sprawą nielegalnego składowania kilkunastu tysięcy ton niebezpiecznych chemikaliów na terenie Poznania i podpoznańskich miejscowości. Reklama Zatrzymani, w oparciu o koncesję, odbierali z dużych zakładów przemysłowych toksyczne odpady poprodukcyjne. Następnie przetrzymywali je w wynajmowanych magazynach zamiast przeznaczyć do utylizacji. Do pomieszczeń magazynowych zwożone były ogromne ilości zbiorników, beczek i pojemników zawierających chemikalia. Na miejscu zidentyfikowano m.in. benzen, ksylen, a także toluen. Mafia działała w ten sposób, że w momencie wypełnienia pomieszczenia wynajmujący znikali i nie odpowiadali na telefony od właścicieli obiektów. Według danych szacunkowych, w magazynach w Poznaniu oraz w okolicach mogło zostać zgromadzonych nawet kilkanaście tysięcy ton niebezpiecznych związków. Utylizacja została wykonana na koszt Urzędu Miasta w Poznaniu. – Prowadzone wspólnie z Prokuraturą Okręgową w Poznaniu śledztwo pozwoliło zebrać kluczowe materiały dowodowe. Ponadto śledczy zabezpieczyli majątek należący do podejrzanych – mówi mł. asp. Andrzej Borowiak, oficer prasowy wielkopolskiej policji. Przypomnijmy, podobny proceder miał miejsce również w innych miejscach w Polsce, między innymi w Kielcach. Od połowy 2018 roku ciągnie się tam sprawa składowania niebezpiecznych odpadów na terenie firmy Agroma. Na tamtejszym placu warszawska firma gromadziła setki beczek i kontenerów, z których wyciekały toksyczne substancje. Utylizację odpadów w tym przypadku równw ież przeprowadzić ma Urząd Miasta. Koszt może wynieść nawet 4 miliony złotych. Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.