Ukraińcy coraz częściej inwestują w domowe instalacje fotowoltaiczne

Według najnowszych danych ukraińskiej Agencji ds. Efektywności Energetycznej i Energooszczędności (ukr. Держенергоефективності) znacznie zwiększa się popularność inwestycji gospodarstw domowych w instalacje fotowoltaiczne. W II kwartale 2018 roku zainstalowano dwa razy więcej elektrowni solarnych w porównaniu do I kwartału.

W czasie I i II kwartału 2018 roku na Ukrainie 4666 prywatnych gospodarstw domowych zainstalowało panele słoneczne o łącznej mocy 90 MW. Liderami we wskazanych inwestycjach pozostają mieszkańcy Kijowa, Dniepropietrowska oraz Tarnopola.

Fotowoltaika od Columbus Energy

http://saee.gov.ua/sites/default/files/3%20%D0%A1%D0%BB%D0%B0%D0%B9%D0%B42%20%281%29.JPG?slideshow=true&slideshowAuto=true&slideshowSpeed=4000&speed=350&transition=elastic

W sumie wartość tych inwestycji wyniosła 88 milionów euro.

http://saee.gov.ua/sites/default/files/2%20%D0%A1%D0%BB%D0%B0%D0%B9%D0%B41.JPG?slideshow=true&slideshowAuto=true&slideshowSpeed=4000&speed=350&transition=elastic

Jak podkreśla ukraiński podmiot, oprócz wyraźnych korzyści płynących z OZE dla społeczeństwa, instalacje fotowoltaiczne w prywatnych gospodarstw domowych są doskonałym przykładem generacji rozproszonej, co pozytywnie wpływa na zrównoważone działanie sieci elektroenergetycznej.

Agencja podkreśliła, że w mieście Energodar (region Zaporoża) uruchomiono ukraińską fabrykę, która z powodzeniem produkuje panele słoneczne dla osób prywatnych i biznesu. Dzięki takim działaniom powstają dodatkowe miejsca pracy, rozwija się biznes w powiązanych z OZE branżach, a dochody budżetu lokalnego stale rosną.

Więcej informacji o sektorze odnawialnych źródeł energii na Ukrainie: Ukraina z prężnie rozwijającą się energetyką wiatrową.

Źródło: ibcentre.tech, saee.gov.ua