Umowa UK i Wietnamu w zakresie wolnego handlu i OZE

Wietnam i Wielka Brytania poszerzają współpracę w sektorze energetycznym. Przedstawiciele krajów omówili i przedstawili zakres wspólnych działań.

Współpraca

Wietnamski wiceminister przemysłu i handlu Dang Hoang An odbył rozmowę z ambasadorem Wielkiej Brytanii w Wietnamie Garethem Wardem. Podczas spotkania rozmawiano o warunkach współpracy w zakresie handlu i wymiany energii odnawialnej pomiędzy krajami. Nowa umowa o wolnym handlu (UKVFTA) jest narzędziem służącym do  liberalizacji i ułatwienia procesów handlowych oraz inwestycji. Umowa między Wietnamem a Anglią weszła w życie 1 stycznia 2021 roku. Porozumienie spowoduje zniesienie wielu ceł pomiędzy tymi dwoma krajami.

W 2020 roku kwota z międzynarodowego handlu wyniosła 5,6 mld dolarów. Jak podkreślają analitycy, stało się tak pomimo wpływu COVID-19. 4,95 mld dolarów stanowił sam eksport z Wietnamu. Wielka Brytania była w zeszłym roku trzecim co do wielkości rynkiem eksportowym Wietnamu w Europie.

Potencjał OZE

Jak podaje portal Energy Box, Wietnam docenił także inicjatywę Wielkiej Brytanii, która w terminie 1 – 12 listopada zorganizuje w Glasgow szczyt klimatu COP26. Wielka Brytania podąża szybkim krokiem w stronę coraz niższej emisji z transportu i inwestuje we wzmożoną ilość OZE w innych sektorach życia i gospodarki. Dzięki tej współpracy Wietnam może zyskać wpływowego i silnego towarzysza, aby zwiększać swój udział czystej energii na azjatyckim rynku energetycznym.

W Wietnamie stopniowo zwiększa się udział energii słonecznej w miksie energetycznym. Jednak kraj wciąż w dużej mierze polega na węglu. Do 2030 roku udział OZE w kraju ma wynieść 20% spośród innych źródeł.

Wolny handel

Umowa o wolnym handlu (FTA) została też podpisana między Unią Europejską a Socjalistyczną Republiką Wietnamu 1 sierpnia 2020 roku i wtedy też weszła w życie. Dzięki temu m.in. maszyny i urządzenia są zwolnione z ceł. Umowa zakłada ostateczną liberalizację ceł dla 99% obrotu handlowego między UE i Wietnamem. Pozostały 1% zostanie częściowo zliberalizowany przez wprowadzenie kontyngentów taryfowych. – czytamy na stronie gov.pl

źródło: Energy Box, gov.pl