Unia Europejska dofinansuje Polskie porty morskie

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał Polskim portom morskim w Szczecinie i Świnoujściu dofinansowanie w postaci preferencyjnej pożyczki w wysokości 38 milionów euro na rozwój.

Inwestycje zrealizowane z otrzymanych środków mają pozwolić na poprawę dostępu do portów z morza i zwiększenie obrotu portów. Wszystko dzięki doskonałej ich lokalizacji, blisko granicy niemieckiej, gdzie budowane jest wiele morskich systemów wiatrowych.

Niemiecki przemysł instalacji wiatrowych off-shore rozwija się w bardzo szybkim tempie. Porty w Świnoujściu i Szczecinie będą miały obsługiwać tego rodzaju inwestycje, ale nie tylko u naszego zachodniego sąsiada – jest to doskonałą okazja do rozwoju polskiego sektora energetyki off-shore. O dużych ambicjach polskich przedsiębiorców w tym zakresie donosiliśmy już jakiś czas temu.

Port w Szczecinie ma służyć jako platforma załadunkowa dla instalacji konstruowanych m.in. w fabryce Bilfinger Mars Offshore, które zajmuje się wytwarzaniem stalowych fundamentów tych instalacji.

Oprócz preferencyjnej pożyczki w wysokości 38 milionów euro, porty otrzymają łącznie środki w wysokości 280 milionów euro, które zainwestowane zostaną w ich własną infrastrukturę.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Gwiazdor serialu „Beverly Hills, 90210” został pochowany w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów

Luke Perry, aktor najbardziej znany z roli Dylana McKaya w serialu „Beverly Hills, 90210”, zmarł w marcu tego roku na skutek udaru. Sophie Perry, córka aktora, podzieliła się za pomocą mediów społecznościowych ostatnią wolą swojego ojca: był nią ekologiczny pochówek w biodegradowalnym garniturze wykonanym z grzybów.