Unia Europejska dofinansuje Polskie porty morskie

Unia Europejska dofinansuje Polskie porty morskie

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał Polskim portom morskim w Szczecinie i Świnoujściu dofinansowanie w postaci preferencyjnej pożyczki w wysokości 38 milionów euro na rozwój.

Inwestycje zrealizowane z otrzymanych środków mają pozwolić na poprawę dostępu do portów z morza i zwiększenie obrotu portów. Wszystko dzięki doskonałej ich lokalizacji, blisko granicy niemieckiej, gdzie budowane jest wiele morskich systemów wiatrowych.

Niemiecki przemysł instalacji wiatrowych off-shore rozwija się w bardzo szybkim tempie. Porty w Świnoujściu i Szczecinie będą miały obsługiwać tego rodzaju inwestycje, ale nie tylko u naszego zachodniego sąsiada – jest to doskonałą okazja do rozwoju polskiego sektora energetyki off-shore. O dużych ambicjach polskich przedsiębiorców w tym zakresie donosiliśmy już jakiś czas temu.

Port w Szczecinie ma służyć jako platforma załadunkowa dla instalacji konstruowanych m.in. w fabryce Bilfinger Mars Offshore, które zajmuje się wytwarzaniem stalowych fundamentów tych instalacji.

Oprócz preferencyjnej pożyczki w wysokości 38 milionów euro, porty otrzymają łącznie środki w wysokości 280 milionów euro, które zainwestowane zostaną w ich własną infrastrukturę.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.