Urodziło Ci się dziecko? Zasadź drzewo w Krakowie!

Urodziło Ci się dziecko? Zasadź drzewo w Krakowie!

Kraków wyróżnia się jako miasto, które specjalizuje się w wielu nieszablonowych działaniach mających na celu poprawę jakości życia swych mieszkańców. Do takich właśnie inicjatyw można zaliczyć m.in.: rozdawanie roślin antysmogowych, montowanie tablic ostrzegających przed wzrastającym poziomem smogu, bezpłatną komunikację miejską w dni ze szczególnie wysokim stężeniem szkodliwych pyłów w powietrzu, a także akcje społeczne i edukacyjne.

Listę powyższych działań warto wzbogacić o kolejną inicjatywę, której celem jest m.in. troska o środowisko naturalne. Mieszkańcy Krakowa mają bowiem okazję, by zasadzić w parku drzewo -pamiątkę narodzin ich dziecka. Już 21 marca br. o godz. 9:00 ruszają zapisy do uczestniczenia w projekcie „Park Krakowian”. Udział jest bezpłatny, jednak należy pospieszyć się z deklaracją uczestnictwa, ponieważ decyduje kolejność zgłoszeń. Pamiątkowe drzewo zostanie oznaczone tabliczką z danymi dziecka, m.in. datą jego urodzin. Warunków jest kilka: jednemu dziecku można przypisać tylko jedno drzewo, a upamiętnić będzie można wyłącznie dzieci poniżej 18. roku życia.

– W kilku polskich miastach funkcjonują już specjalne parki, w których rodzice mogą zasadzić drzewo, kiedy urodzi im się dziecko. Pomysł ten spotyka się nie tylko z entuzjastycznym zaangażowaniem mieszkańców tych miast, ale również przyczynia się do zazielenienia terenów miejskich i proekologicznej polityki (…). W związku z tym, iż wielu krakowian mieszka w blokach, kamienicach, gdzie nie mają możliwości zasadzenia pamiątkowego drzewa, przy udziale uczestników akcji społecznej „aDaSie” powstał pomysł stworzenia podobnego parku w Krakowie – podkreśliła w wywiadzie udzielonym portalowi krakow.onet.pl Anna Szybist, krakowska radna odpowiedzialna za złożenie powyższego projektu na ręce prezydenta.

Do akcji można dołączyć dzięki zgłoszeniu się za pomocą formularza internetowego zamieszczonego na stronach internetowych Zarządu Zieleni Miejskiej. W tej edycji projektu „Park Krakowian” posadzonych zostanie 500 drzew na terenie zlokalizowanym przy ul. Tadeusza Ptaszyckiego.