Uruchomiono farmę wiatrową w okolicach Lwowa

Ukraina od czasu początku konfliktu z Rosją stara się zdywersyfikować swoje źródła energii. W wyniku utraty wschodnich terytoriów na rzecz Ługańskiej oraz Donieckiej Republiki Ludowej nasz wschodni sąsiad stracił dostęp do bogatych złóż węgla kamiennego, co wymusiło na nim konieczność przemian energetycznych.

Jednym z planów naprawczych stopniowo wcielanym w życie jest zwiększenie inwestycji w odnawialne źródła energii. Przykładem tego działania jest uruchomiona w ostatnich dniach nowa farma wiatrowa wybudowana w okolicach Lwowa, której moc wynosi niespełna 21 MW.

W skład farmy wiatrowej Stary Sambor 2 wchodzi sześć turbin wiatrowych, a każda z nich ma moc 3,45 MW. Szacuje się, że dzięki temu rozwiązaniu do ukraińskiej sieci energetycznej zostanie przesłanych nawet 56 GWh energii elektrycznej rocznie.

Finalny koszt budowy wyniósł 34 miliony euro, a środki te zostały uzyskane dzięki pomocy m.in. Banku Światowego oraz Europejskiemu Bankowi Odnowy i Rozwoju.

Turbiny niezbędne do budowy farmy wiatrowej dostarczyła duńska firma Vestas; ona także będzie się zajmować serwisowaniem mechanizmu aż do końca 2027 roku.