Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Uwaga, bo strzelam… nasionami, czyli misja “zalesianie” w wykonaniu dronów

Uwaga, bo strzelam… nasionami, czyli misja “zalesianie” w wykonaniu dronów

Australijski startup realizuje pomysł wykorzystania maszyn latających w zalesianiu. Bohaterem są wyposażone w sztuczną inteligencję drony, które z dużej wysokości strzelają nasionami. Czy ta technologia ma szansę zyskać popularność?

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Na ratunek australijskim lasom 

Australia to kontynent, który intensywnie doświadcza skutków zmian klimatu od kilku lat. Misją AirSeed jest zalesienie terenów bez wpływu na istniejące miasta i rolnictwo i odbudowa krajobrazu po groźnych pożarach. Szybka reakcja na deforestację ma wpłynąć na cztery obszary: bioróżnorodność, jakość powietrza, stężenie dwutlenku węgla i stan gleby. 

Jesteśmy bardzo świadomi faktu, że musimy przywrócić zdrowie gleby, musimy przywrócić społeczności drobnoustrojów w glebie i musimy przywrócić pierwotnych dostawców siedlisk dla zwierzątmówi Andrew Walker, dyrektor generalny i współzałożyciel AirSeed Technologies.

Jak to działa? 

Technologia AirSeed wykorzystuje sztuczną inteligencję zaszczepioną w maszynach latających w połączeniu z innowacyjną biotechnologią kapsuł nasiennych. 

Najpierw odbywa się proces mapowania i analizy gruntu w celu wytypowania najbardziej odpowiednich gatunków drzew, a także projektu kapsuły nasiennej. Następnie wysyła się drony, które z dużej wysokości sadzą do 2 nasion na sekundę. Ich lokalizacja jest rejestrowana za pomocą GPS. 

yRkTKvzp6mdjl2k2aKJ3qa5Tj33mkUZ9 SvvV6Qk0nY60By63vDZwnL3RblScfbnBtg FYP GSGSpexmbNqIQD0gDriJg4k2iZ8bCf3I9pjGd9eSfwcrAzkB 37gYpesXBk15YQY
RvZX06s6kxz20elrENrouOILNaiLZOX8Q2KSL n6vHLHiOKSPxyvUCKgpexauWAPF5jJm41Jglkd8yUakSENWeLMQyfqTWg wyXM5n6HPoWPUPYXm7DLtfn asrkp SFHHTQqh0o
Projekt drona AirSeed/źródło: airseedtech.com

Biotechnologia kapsuł nasiennych 

Drony są wyposażone w specjalne kapsuły nasienne, dostosowane do warunków w środowisku, nad którym mają zostać wystrzelone. Kapsuły produkuje się z bioodpadów, a dodatkowo ochrania bogatą w węgiel powłoką, aby nasiona nie zostały zjedzone przez ptaki, owady czy gryzonie. Biotechnologia dostarcza również składniki odżywcze oraz źródła mineralne, których potrzebują rośliny w trakcie pierwszych faz wzrostu. 

AirSeed patroluje sadzonki w ciągu pierwszych sześciu miesięcy i pilnuje, aby drzewa poprawnie się rozwijały. 

Ile drzew sadzi armia dronów Airseed? 

Każdy z naszych dronów może zasadzić ponad 40 000 nasion dziennie, a każdy z nich lata samodzielnie  – mówi Andrew Walker, a zaraz dodaje:w porównaniu z tradycyjnymi metodami to 25 razy szybciej, a także 80% taniej. 

Armia dronów AirSeed zasadziła już ponad 50 000 ze 100 milionów drzew, które organizacja planuje posadzić do 2024 roku. 

Zobacz też:

Źródła: euronews.com, airseedtech.com Fot.: AirSeed Technologies

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.