Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Uwaga, bo strzelam… nasionami, czyli misja “zalesianie” w wykonaniu dronów

Uwaga, bo strzelam… nasionami, czyli misja “zalesianie” w wykonaniu dronów

Australijski startup realizuje pomysł wykorzystania maszyn latających w zalesianiu. Bohaterem są wyposażone w sztuczną inteligencję drony, które z dużej wysokości strzelają nasionami. Czy ta technologia ma szansę zyskać popularność?

BANER MOBILEB1
Reklama

Na ratunek australijskim lasom 

Australia to kontynent, który intensywnie doświadcza skutków zmian klimatu od kilku lat. Misją AirSeed jest zalesienie terenów bez wpływu na istniejące miasta i rolnictwo i odbudowa krajobrazu po groźnych pożarach. Szybka reakcja na deforestację ma wpłynąć na cztery obszary: bioróżnorodność, jakość powietrza, stężenie dwutlenku węgla i stan gleby. 

Jesteśmy bardzo świadomi faktu, że musimy przywrócić zdrowie gleby, musimy przywrócić społeczności drobnoustrojów w glebie i musimy przywrócić pierwotnych dostawców siedlisk dla zwierzątmówi Andrew Walker, dyrektor generalny i współzałożyciel AirSeed Technologies.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Jak to działa? 

Technologia AirSeed wykorzystuje sztuczną inteligencję zaszczepioną w maszynach latających w połączeniu z innowacyjną biotechnologią kapsuł nasiennych. 

Najpierw odbywa się proces mapowania i analizy gruntu w celu wytypowania najbardziej odpowiednich gatunków drzew, a także projektu kapsuły nasiennej. Następnie wysyła się drony, które z dużej wysokości sadzą do 2 nasion na sekundę. Ich lokalizacja jest rejestrowana za pomocą GPS. 

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama
yRkTKvzp6mdjl2k2aKJ3qa5Tj33mkUZ9 SvvV6Qk0nY60By63vDZwnL3RblScfbnBtg FYP GSGSpexmbNqIQD0gDriJg4k2iZ8bCf3I9pjGd9eSfwcrAzkB 37gYpesXBk15YQY
RvZX06s6kxz20elrENrouOILNaiLZOX8Q2KSL n6vHLHiOKSPxyvUCKgpexauWAPF5jJm41Jglkd8yUakSENWeLMQyfqTWg wyXM5n6HPoWPUPYXm7DLtfn asrkp SFHHTQqh0o
Projekt drona AirSeed/źródło: airseedtech.com

Biotechnologia kapsuł nasiennych 

Drony są wyposażone w specjalne kapsuły nasienne, dostosowane do warunków w środowisku, nad którym mają zostać wystrzelone. Kapsuły produkuje się z bioodpadów, a dodatkowo ochrania bogatą w węgiel powłoką, aby nasiona nie zostały zjedzone przez ptaki, owady czy gryzonie. Biotechnologia dostarcza również składniki odżywcze oraz źródła mineralne, których potrzebują rośliny w trakcie pierwszych faz wzrostu. 

AirSeed patroluje sadzonki w ciągu pierwszych sześciu miesięcy i pilnuje, aby drzewa poprawnie się rozwijały. 

Ile drzew sadzi armia dronów Airseed? 

Każdy z naszych dronów może zasadzić ponad 40 000 nasion dziennie, a każdy z nich lata samodzielnie  – mówi Andrew Walker, a zaraz dodaje:w porównaniu z tradycyjnymi metodami to 25 razy szybciej, a także 80% taniej. 

Armia dronów AirSeed zasadziła już ponad 50 000 ze 100 milionów drzew, które organizacja planuje posadzić do 2024 roku. 

Zobacz też:

Źródła: euronews.com, airseedtech.com Fot.: AirSeed Technologies

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.