Voith i Siemens współpracują nad elektrowniami hybrydowymi

Voith Hydro i Siemens podpisały właśnie list intencyjny dotyczący współpracy w zakresie tworzenia wspólnych, hybrydowych projektów energetycznych wykorzystujących energię wodną.

Energia wodna odgrywa kluczową rolę w zrównoważonym i przyjaznym dla środowiska systemie wytwarzania energii i jest obecnie wiodącym odnawialnym źródłem energii elektrycznej na świecie. Ponieważ zużycie energii gwałtownie rośnie, coraz trudniej jest utrzymać równowagę pomiędzy produkcją i jej zużyciem.

Instalacje pompowo-szczytowe mają duży potencjał sprostania wyzwaniom sektora energetycznego po transformacji. Połączenie wiatraków lub farm słonecznych z elektrowniami pompowo-szczytowymi gwarantuje, że wytworzona energia jest natychmiast i niezawodnie przechowywana, gdy nie można jej bezpośrednio wprowadzić do sieci energetycznej, jak wyjaśnia Voith.

Punktem wyjścia współpracy będzie integracja systemów energii wodnej z jednym z narzędzi do symulacji systemu elektroenergetycznego Siemensa. Ekosystem oprogramowania Siemensa zapewnia planistom i operatorom sieci energetycznych rozwiązania do symulacji, analizy, modelowania i tworzenia cyfrowych modeli systemów przesyłowych, dystrybucyjnych i przemysłowych.

W ramach pierwszego etapu obie firmy skoncentrują się na zintegrowanym podejściu do oceny technicznej wykonalności koncepcji hybrydowych korzystających z energii wodnej, biorąc pod uwagę obecne oczekiwania gospodarcze. Zgodnie z komunikatem prasowym, będą one wspierać decydentów i zapewniać ekonomiczny rozwój biznesu w oparciu o techniczne i ekonomiczne symulacje oraz iteracyjne mechanizmy optymalizacji dla wykorzystania różnych źródeł wytwarzania energii, jak i opcji jej magazynowania w postaci energii wodnej i zgromadzonej w akumulatorach.

„Dodanie konkretnych form energii wodnej jako odnawialnego źródła energii i opcji przechowywania do naszego ekosystemu symulacyjnego będzie bardzo korzystne dla naszych klientów, ponieważ w ten sposób odzwierciedlamy jeszcze większa liczbę istniejących sieci”, mówił doktor Gerrit Lange, dyrektor ds. sprzedaży dla producentów OEM i segmentu OZE w Siemensie. „Będzie to kolejny krok na drodze do zapewnienia kompleksowych rozwiązań dla rosnących potrzeb hybrydowych aplikacji zasilania dla rozproszonych systemów energetycznych”.


Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.