Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Volkswagen nie osiągnął celów emisji na 2020 rok. Grozi mu unijna kara

volkswagen

Volkswagen nie osiągnął celów emisji na 2020 rok. Grozi mu unijna kara

Koncernowi Volkswagen nie udało się zmniejszyć emisji dwutlenku węgla w swojej flocie do poziomu, wyznaczonego przez Unię Europejską na 2020 rok. Z tego powodu niemieckiej marce grozi kara w wysokości nawet ponad 100 milionów euro. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Zabrakło niewiele

Volkswagen zredukował średnią emisję dwutlenku węgla w swojej flocie w Unii Europejskiej o około 20%, do 99,8 grama na kilometr. To jednak nie wystarczyło. Europejscy decydenci wyznaczyli cel zmniejszenia emisji przynajmniej do 99,3 grama na kilometr. 

Jak powiedział rzecznik Volkswagena, koncernowi grozi kara w postaci grzywny w wysokości “bardzo niskiej trzycyfrowej kwoty milionów euro”. 

To nie pierwsza kara niemieckiego producenta

Przypomnijmy, że Volkswagen był częścią afery Dieselgate w 2015 roku. Koncern potajemnie instalował urządzenia udaremniające, które zaniżały poziomy emisji szkodliwych tlenków azotu w warunkach laboratoryjnych. Oprogramowanie trafiło do ponad 11 milionów samochodów, które w codziennej eksploatacji przekraczały amerykańskie normy zanieczyszczeń nawet 40 razy. 

Grzywny i naprawy pojazdów kosztowały koncern ponad 30 miliardów euro. 

Wszystkiemu winna pandemia

Unia Europejska, wyznaczając ścisłe limity emisji spalin, zamierza zmusić producentów samochodów do przyspieszenia rozwoju technologii niskoemisyjnych. W przeciwnym razie, czyli w momencie nieprzestrzegania limitów, będą oni uiszczać opłatę w wysokości 95 euro za gram nadmiarowego dwutlenku węgla, który emitują pojazdy. 

– O mały włos udało nam się osiągnąć cel flotowy za 2020 rok, jednak został on udaremniony przez pandemię COVID-19 – wyjaśnił w oświadczeniu dyrektor generalny koncernu Herbert Diess. 

Więcej fabryk, więcej elektryków

Diess podkreślił, że w 2021 roku główne marki Volkswagena wprowadzają nowe modele elektryczne. Jednocześnie koncern ogranicza sprzedaż samochodów spalinowych i dostosowuje kolejne fabryki do budowy elektryków. Reuters donosi, że niemiecki producent zamierza dorównać Tesli w liczbie sprzedanych pojazdów elektrycznych.

Ponadto w oświadczeniu Volkswagena czytamy, że zwiększy on udział pojazdów hybrydowych i elektrycznych w sprzedaży samochodów w Europie do 60% do 2030 roku. 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.