Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W 2021 roku Kraków przeznaczy 190 milionów na zieleń

Kraków

W 2021 roku Kraków przeznaczy 190 milionów na zieleń

Krakowscy urzędnicy szumnie ogłaszają kontynuację zielonej rewolucji. Mimo ograniczeń finansowych wywołanych przez pandemię, udało się wygospodarować całkiem pokaźne środki na utrzymanie i rozbudowę terenów zielonych.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Parki i skwerki otoczone troską

Miasto nie tylko będzie inwestowało w nowe ostoje przyrody. Spora kwota ma zostać przeznaczona na utrzymanie, remonty i rewitalizację już istniejących parków. Często są one zabytkowe, więc ich utrzymanie nie jest tanie.

 Dalej będziemy dbać o to, co mamy najpiękniejsze – parki, lasy, dzikie ostoje przyrody. W dalszym ciągu będziemy projektować przestrzeń dla mieszkańców. Dalej będziemy realizować powierzone zadania, które są spełnieniem oczekiwań krakowian – mówi Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zieleń wymaga strzyżenia, odpowiedniej troski i opieki, którą może zapewnić wykwalifikowana kadra Zieleni Miejskiej. Nie zaprzestała ona swojego działania nawet podczas epidemii, stale troszcząc się o powierzone im tereny.

Nowe projekty

Lista planów nowych inwestycji również jest imponująca. Najważniejsze z nich to:

  • budowa większej ilości parków kieszonkowych
  • realizacja Plant Podgórskich
  • Park Grzegórzki
  • nowe obiekty wokół jeziora Płaszowskiego i Bagrów
  • rewitalizacja placu Kossaka
  • zagospodarowanie terenu na wzgórzu Kaim

Dokończyć, co rozpoczęte

Priorytetowo zostaną potraktowane te projekty, których budowa już została rozpoczęta. I tak na przykład będzie kontynuowana przebudowa terenu Zakrzówka. To dosyć kontrowersyjna inwestycja, której sprzeciwiają się ekolodzy i mieszkańcy. Planom zarzuca się zbytnią ingerencję w teren zielony i aranżację kolejnej betonozy.

Jedną z bardziej interesujących inwestycji długofalowych jest projekt Wisła Łączy. Zakłada on szereg działań wzdłuż brzegów rzeki, które mają za zadanie uczynić je atrakcyjnym miejscem dla turystów, estetyczną i ciekawie zaaranżowaną przestrzenią do wypoczynku i rekreacji.

Liczy się przede wszystkim dobro mieszkańców

Część działań lokalnych zrealizowana zostanie w oparciu o inicjatywy budżetu obywatelskiego. Zgłaszają je sami mieszkańcy danego regionu Krakowa.

W swoich działaniach staramy się, aby w każdej krakowskiej dzielnicy realizować zadania, które będą korzystnie wpływały na poziom dostępności terenów zielonych oraz jakość tych już istniejących, bez względu czy mowa o śródmieściu czy dzielnicach oddalonych od centrum. Wysokość konkretnych kwot nie zawsze odzwierciedla wartość jaką zadanie niesie dla dzielnicy. W niektórych miejscach mówimy bowiem o utworzeniu nowego parku, którego brakuje mieszkańcom, w innych o rewitalizacji parku już istniejącego, z którego mieszkańcy korzystają. Ważne jest więc, aby na zadania realizowane w dzielnicach patrzeć głównie przez pryzmat potrzeb i korzyści jakie niosą dla mieszkańców. Zawsze dążymy do tego, aby je wyrównywać i starać się, aby dostęp do zieleni był dla wszystkich jak największy. Przykładem takich realizacji są chociażby parki kieszonkowe, które pojawiają się w każdej krakowskiej dzielnicy. W budżecie na przyszły rok również znalazło się dla nich miejsce” – zaznacza dyrektor Kempf.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.