Ministerstwo Środowiska wspiera węgiel, ale także Odnawialne Źródła Energii

W 2050 roku Europa ma być neutralna klimatycznie

Do 2050 roku Unia Europejska ma być neutralna pod względem emisji gazów cieplarnianych – tak zakłada przyjęta w zeszłym tygodniu przez Komisję Europejską długoterminowa strategia “Czysta planeta dla wszystkich”. Dla Polski oznacza to duże wyzwanie, biorąc pod uwagę fakt, że nasza energetyka opiera się w 80% na spalaniu węgla. Jesteśmy też sytuowani w czołówce największych “węglowych trucicieli” Europy.

Jak zaznacza unijny komisarz ds. działań klimatycznych i energii – Miguel Arias Canete, przyjęta strategia ma pozwolić Europie stać się pierwszą na świecie znaczącą gospodarką, która będzie neutralna dla klimatu.

Strategia zakłada osiem możliwych scenariuszy pozwalających skutecznie dążyć do redukcji emisji gazów cieplarnianych zgodnie z założeniami wynikającymi z podpisanego w 2015 roku porozumienia paryskiego. Zdaniem Migula Ariasa Canete kluczowe w realizacji tych planów ma być odwęglenie europejskiego systemu energetycznego i osiągnięcie do 2050 roku 80% udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej. Oznacza to duże wyzwanie dla Polski, ponieważ wiąże się z koniecznością przeprowadzenia rewolucyjnych zmian w podejściu do kształtowania polityki energetycznej. Obecnie 80% energii jest u nas produkowane w wyniku spalania węgla.

Transformacja polityki energetycznej Europy wiąże się z koniecznością poniesienia wydatków, które Komisja Europejska szacuje na 175-290 mld euro. Z drugiej strony twórcy strategii liczą na radykalne zmniejszenie importu paliw kopalnianych z krajów trzeciego świata. Jak przewiduje unijny komisarz ds. działań klimatycznych i energii, do 2050 roku powinien nastąpić spadek importu o 70%, co poskutkuje oszczędnościami rzędu nawet 3 bilionów euro.

1 comment
  1. Pod koniec lat 70-tych malowalem serie obrazow olejnych , gdzie glownym motywem byly kominy fabryczne . Czesciowo bylo to nawiazanie do Pulawskiej Fabryki pn. Azoty .Podziwiam pomysl i gratuluje . Pozdrawiam , zyczac nieustajacych skrutow myslowych , ktore nosza nazwe Poezja w Literaturze , natomiast w Sztukach Pieknych nazywa sie to Plakatem , ; PROF.DR./…/ Tworca plastyk ; Teoretyk Sztuk Pieknych , Literatury i Poezji oraz Teatru i Filmu ; JANUSZ NUSIK POWALSKI

Dodaj komentarz


Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Mogą Ci się także spodobać

Codzienny raport smogowy – 13.12.

Smog nie odpuszcza! W Krakowie wprowadzono dziś darmową komunikację miejską, również Koleje Małopolskie ogłosiły bezpłatną komunikację na obszarze Aglomeracji Krakowskiej – warto dziś zrezygnować z podróży samochodem. Wczoraj na szczycie klimatycznym została przyjęta Deklaracja Ministerialna “Lasy dla klimatu”. Dokument ten nawołuje państwa do wspólnych działań na rzecz wykorzystania lasów do równoważenia emisji CO2. To postęp, ale kluczowe kwestie nie zostały jeszcze rozwiązane. W trakcie COP 24 były wiceprezydent USA – Al Gore zwrócił uwagę na problem smogu w Polsce: “Dziecko, które urodzi się dziś w Warszawie, po roku życia będzie się czuło tak, jakby wypaliło tysiąc papierosów.” Niestety, zgadzamy się z nim.

Codzienny raport smogowy – 14.12.

Smog dziś umiarkowany, są miejsca gdzie jakość powietrza jest bardzo dobra, a są też takie jak okolice Rybnika, gdzie nie da się oddychać. Piątek 14 grudnia, dziś planowo miał zakończyć się szczyt klimatyczny COP24, ale czy porozumienie zostanie podpisane?