Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W 2050 roku Europa ma być neutralna klimatycznie

Ministerstwo Środowiska wspiera węgiel, ale także Odnawialne Źródła Energii

W 2050 roku Europa ma być neutralna klimatycznie

Do 2050 roku Unia Europejska ma być neutralna pod względem emisji gazów cieplarnianych – tak zakłada przyjęta w zeszłym tygodniu przez Komisję Europejską długoterminowa strategia „Czysta planeta dla wszystkich”. Dla Polski oznacza to duże wyzwanie, biorąc pod uwagę fakt, że nasza energetyka opiera się w 80% na spalaniu węgla. Jesteśmy też sytuowani w czołówce największych „węglowych trucicieli” Europy.

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Jak zaznacza unijny komisarz ds. działań klimatycznych i energii – Miguel Arias Canete, przyjęta strategia ma pozwolić Europie stać się pierwszą na świecie znaczącą gospodarką, która będzie neutralna dla klimatu.

Strategia zakłada osiem możliwych scenariuszy pozwalających skutecznie dążyć do redukcji emisji gazów cieplarnianych zgodnie z założeniami wynikającymi z podpisanego w 2015 roku porozumienia paryskiego. Zdaniem Migula Ariasa Canete kluczowe w realizacji tych planów ma być odwęglenie europejskiego systemu energetycznego i osiągnięcie do 2050 roku 80% udziału źródeł odnawialnych w produkcji energii elektrycznej. Oznacza to duże wyzwanie dla Polski, ponieważ wiąże się z koniecznością przeprowadzenia rewolucyjnych zmian w podejściu do kształtowania polityki energetycznej. Obecnie 80% energii jest u nas produkowane w wyniku spalania węgla.

Transformacja polityki energetycznej Europy wiąże się z koniecznością poniesienia wydatków, które Komisja Europejska szacuje na 175-290 mld euro. Z drugiej strony twórcy strategii liczą na radykalne zmniejszenie importu paliw kopalnianych z krajów trzeciego świata. Jak przewiduje unijny komisarz ds. działań klimatycznych i energii, do 2050 roku powinien nastąpić spadek importu o 70%, co poskutkuje oszczędnościami rzędu nawet 3 bilionów euro.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.