Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Anglii wyszkolą ekspertów od nowych technologii dla OZE

W Anglii wyszkolą ekspertów od nowych technologii dla OZE

W północno-wschodniej Anglii powstanie krajowe centrum doktoranckie w zakresie energii odnawialnej (ReNU). Brytyjska Rada ds. Badań Naukowych i Nauk Fizycznych poinformowała, że 5,2 mln funtów otrzymają na jego budowę uniwersytety Nortumbrii, Newcastle i Durham. Dzięki partnerom biznesowym wartość inwestycji wzrośnie do kwoty około 11 mln funtów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zgodnie z założeniami centrum ma wyszkolić łącznie 65 doktorantów na trzech uniwersytetach w ciągu najbliższych pięciu lat. Chociaż w ostatnim czasie nastąpił silny wzrost sektora energii odnawialnej, kolejną rewolucją w sektorze energetycznym będzie dostarczanie zrównoważonych źródeł energii dla tak zwanych „urządzeń rozproszonych”. Szacuje się, że do 2024 r. będzie używanych ponad 40 miliardów inteligentnych urządzeń, np. smartfonów, tabletów i urządzeń internetu rzeczy. Oczekuje się dalszego masowego wzrostu w nowych technologiach, takich jak nowe formy bezzałogowego transportu elektrycznego, a także telemedycyna, dzięki której można monitorować i leczyć pacjentów w domu, a nie w szpitalu. Ważne jest, aby odnawialne źródła energii były wykorzystywane do ich ładowania i zasilania.

Naukowcy z ReNU będą pracować nad stworzeniem i opracowaniem nowych materiałów i urządzeń, które wytwarzają energię w miejscu użytkowania. Może to obejmować automatyczne ładowanie urządzeń bez potrzeby ich podłączania. Celem badaczy będzie opracowanie nowych materiałów, które mogą być produkowane masowo, dzięki czemu będą one niedrogie w użyciu.

Jednym z przykładów tego typu rozwiązań jest praca prowadzona przez dr Neila Beattie, który prowadzi centrum ReNU na Uniwersytecie Northumbria. Jego zespół obecnie bada, w jaki sposób wytworzyć specjalistyczną formę farby, która może być rozpylana na samochody lub dachy w celu generowania energii słonecznej w dowolnym miejscu. – Globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie, w związku z czym musimy znaleźć nowe, innowacyjne sposoby zasilania naszych urządzeń i pojazdów za pomocą odnawialnych i rozproszonych technologii energetycznych. Wyobraźmy sobie świat, w którym są miliardy połączonych ze sobą urządzeń mobilnych i świat z nowymi środkami transportu, takimi jak bezzałogowe elektryczne aerotaksówki. Wyobraźmy też sobie wyzwanie, jakim jest dostarczanie energii tym urządzeniom. Musimy znaleźć nowe sposoby wydajnej konwersji i magazynowania energii w miejscu użytkowania – powiedział dr Neil Beattie.

Doktoranci studiujący w Centrum Doktorantów w ReNU otrzymają również rozszerzone szkolenia w celu rozwijania swoich umiejętności biznesowych i innowacyjnych. Czteroletni kurs obejmuje wbudowane kwalifikacje mini-MBA, szkolenie z zakresu własności intelektualnej oraz dwutygodniowe staże w Chinach w wiodącej instytucji akademickiej badającej energię odnawialną.

Prośba o uruchomienie centrum spotkała się z szerokim poparciem ze strony sektora przemysłowego. Globalne firmy, w tym Airbus, Siemens i Shell, regionalne podmioty z sektora MŚP oraz organizacje, takie jak Północno-Wschodnie Partnerstwo Lokalne, przesłały listy potwierdzające ich wsparcie dla prowadzonych badań.

ReNU jest wspierane przez prawie 40 organizacji zewnętrznych. Oprócz silnego portfolio partnerów branżowych, organizacje te obejmują strategiczne sieci, organizacje non-profit oraz wiodące instytucje badawcze. Zapewnią wsparcie na wiele sposobów, w tym członkostwo w strategicznej komisji doradczej, wspieranie indywidualnych projektów i stawianie wyzwań dla doktorantów.

źródło: eurekalert.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.