Książę koronny Arabii Saudyjskiej poinformował o planach budowy miasta o zerowej emisji dwutlenku węgla. Ma ono powstać w NEOM, zrównoważonej strefie biznesowej, noszącej znamiona smart city. Koszty projektu NEOM szacowane są na 500 miliardów dolarów.
Kosztowna inwestycja w smart city
Książę Muhammad ibn Salman zapowiedział w telewizji, że miasto o nazwie Linia, będzie rozciągało się na ponad 170 km i pomieści milion mieszkańców. Ponadto zostanie wyposażone w nowoczesne i zrównoważone technologie, w 100% zasilane energią pochodzącą ze źródeł odnawialnych.
– Dlaczego mamy poświęcać naturę dla rozwoju? Musimy zmienić podejście, a tym samym zamienić tradycyjne miasta w futurystyczne – stwierdził książę Muhammad.
W rozmowie z lokalnymi dziennikarzami książę ocenił koszty stworzenia samego tylko miasta na 100-200 miliardów dolarów.
– Stanowi to część inwestycji z 500 miliardów dolarów, które zamierzamy przeznaczyć na cały projekt NEOM. Otrzymaliśmy wsparcie od rządu saudyjskiego, Funduszu Inwestycji Publicznych oraz lokalnych i globalnych inwestorów – dodał.
Latające taksówki i dinozaury-roboty
Jak informuje Wall Street Journal, strefa biznesowa NEOM ma powstać na pustyni. Jej powierzchnia ma wynosić 26,5 tys. km kw., co niemal równa się z terytorium stanu Massachusetts. W jej obrębie znajdować się będzie kilka stref, w tym przemysłowa, turystyczna i logistyczna.
Dodatkowo odwiedzający znajdą tam takie atrakcje, jak latające taksówki, olbrzymi sztuczny księżyc, wyspę z Parku Jurajskiego i sztuczne ulewy.
Pomysł na ekonomiczną dywersyfikację kraju
Utworzenie strefy ogłosił w 2017 roku sam książę Muhammad ibn Salman. Jest ona częścią jego planu “Wizja 30”, której celem jest ekonomiczna dywersyfikacja i prywatyzacja kraju. Książę zamierza w ten sposób uniezależnić Arabię Saudyjską od dochodów z ropy naftowej.
Budowa miasta Linia ma rozpocząć się w pierwszym kwartale 2021 roku, co pozwoli na stworzenie 380 tys. miejsc pracy.
Źródło: Reuters
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.