Największy na świecie magazyn energii zasili luksusowy kurort w Arabii Saudyjskiej

Największy na świecie magazyn energii zasili luksusowy kurort w Arabii Saudyjskiej

Aż 1 GWh mocy zagwarantuje stałą dostawę energii w mega kurorcie w Arabii Saudyjskiej. Projekt zakłada rozbudowę ośrodka i nieruchomości do 2030 roku. Łącznie pojawi się tam 50 hoteli, a za dwa lata lotnisko. Ten największy na świecie projekt magazynu energii będzie wart około 10 miliardów dolarów. 

Arabia Saudyjska zapowiedziała, że planuje zamontować największy na świecie magazyn energii, który będzie przechowywał energię uzyskaną ze źródeł odnawialnych: wiatru i słońca. Zmagazynowana energia ma zasilać nowoczesny i luksusowy kurort The Red Sea Project zbudowany nad Morzem Czerwonym, non stop przez 24 godziny na dobę. Szczegółowy, 10-letni projekt uwzględnia rozbudowę największego kurortu wypoczynkowego na świecie.

Luksus i zielona energia

The Red Sea Development Company planuje wykorzystać 1 GWh mocy akumulatorów, aby uczynić The Red Sea Project największym, ekologicznym ośrodkiem wypoczynkowym na świecie, zasilanym zieloną energią. Saudyjskie przedsiębiorstwo energetyczne ACWA, które wygrało przetarg na świadczenie wszystkich usług komunalnych dla kompleksu, ma zapewnić obiektowi moc 210 MW pochodzącą z elektrowni słonecznej i wiatrowej.

Do 2022 roku planowane jest oddanie 12 hoteli i prywatnego lotniska. Finalnie, do 2030 roku na terenie 28 000 km kwadratowych znajdzie się 50 hoteli i 1300 budynków mieszkalnych. Całość będzie rozdysponowana na 22 wyspy i 6 rozległych terenów w głębi lądu – powiedział deweloper ACWA.

Atrakcje

Inne atrakcje, które zagwarantują przyjezdnym rozrywkę to górskie kaniony, uśpione wulkany oraz starożytne miejsca kultury i dziedzictwa. Jak podano, całkowity koszt The Red Sea Project wyniesie 10 miliardów dolarów. CEO w Red Sea Development Company, John Pagano, podkreśla ogromną skalę pionierskiego projektu:

 – Mając do dyspozycji największy na świecie magazyn energii, możemy zagwarantować, że projekt będzie w 100% zasilany energią odnawialną przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, co jest efektem, którego nigdy wcześniej nie zdołano osiągnąć na taką skalę.

ACWA Power jest zaangażowany także w budowę największej na świecie elektrowni ekologicznego wodoru, której projekt pojawił się w związku z ambitnym planem Arabii Saudyjskiej dotyczącym zielonej energii.

Konkurenci

W wyścigu o miano „największego magazynu energii na świecie” brał do tej pory udział australijski projekt z akumulatorami Tesla o mocy 150 MW/194 MWh na farmie wiatrowej Hornsdale. Przebił go kalifornijski magazyn o mocy 250 MW/250 MWh skumulowanej w Gateway Energy Storage, który został uruchomiony jako największy na świecie magazyn  na początku listopada 2020 roku. Planuje się w przyszłości zwiększyć tę moc do 1 GWh. Kalifornia chce korzystać w 100% ze źródeł energii odnawialnej do 2040 roku. Obydwa projekty znajdują się jednak w cieniu ambicji Sun Cable’s Australia-ASEAN Power Link. Firma chce do 2027 roku zainstalować magazyn o mocy 10 GW/30 GWh. 

źródło: rechargenews.com