W Gdańsku powstała zielona strefa rekreacyjna

W gdańskiej Ołowiance zbudowano czasowy ogród typu pop-up usytuowany na powierzchni 400 m2. To miejsce rekreacji i wypoczynku dla mieszkańców oraz turystów – można spacerować wśród podwyższonych rabat. Pomysł budowy takiego obiektu narodził się w Biurze Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta Urzędu Miejskiego.

Ogrody pop-up nie dają takiego wrażenia naturalności i bliskości przyrody, jak te zakładane tradycyjnie. To jednak dobre rozwiązanie w miastach, bo ogranicza potrzebę przeprowadzania gruntownych prac i jest łatwe do demontażu. Ogrody na podwyższeniu to jeden z wiodących trendów ostatnich lat. Do budowy tego w Gdańsku wykorzystano naturalne materiały.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Więcej zieleni w Gdańsku

Ogród pop-up powstał na wyspie Ołowiance usytuowanej w Śródmieściu i rozciąga się na powierzchni 400 m². Główną atrakcją jest „zielony pokój” wydzielony żywopłotem z grabu i wypełniony roślinami ozdobnymi z kwiatami w stonowanych, chłodnych barwach (biel, błękit, fiolet). Ponadto znajdują się tam dwie platformy rekreacyjne wypełnione trawnikiem, piaskiem i „kwiatami” w ciepłych barwach (żółty i czerwony).

Zachęcamy do zwolnienia i przyjrzenia się kształtom zgromadzonych tu kwiatów, do zdjęcia butów i wejścia boso na trawę lub piasek, do refleksji o roli zieleni w mieście. Tą instalacją podkreślamy użytkowy i rekreacyjny charakter zieleni miejskiej, a jednocześnie zwracamy uwagę na potrzebę ochrony i zrównoważonego rozwoju – podkreślił Dariusz Wołodźko z UM Gdańsk.

Rabaty wykonano z naturalnego drewna modrzewiowego. Osadzone są na konstrukcjach z palet. Zastosowanie tworzyw sztucznych ograniczono do minimum. Ogród powstał przy współpracy z Międzynarodowymi Targami Gdańskimi. Jest jednym z punktów obchodów wyborów 4 czerwca 1989 roku. Ogród będzie zdobił Ołowiankę do 23 sierpnia, później będzie zdemontowany, a materiały zostaną użyte ponownie w innym miejscu.