W Gdyni postawiono osiem ławek solarnych

W ramach Budżetu Obywatelskiego w Gdyni postawiono osiem solarnych ławek. Teraz spędzanie czasu na świeżym powietrzu będzie miało dodatkowy wymiar – pozwoli na naładowanie telefonu komórkowego i skorzystanie z Internetu. Gdzie można spotkać takie „cuda”?

Ławki wykorzystujące energię słoneczną nie są niczym nowatorskim. Takie obiekty spotyka się na całym świecie, także w Polsce. Poszczególne modele różnią się jednak jakością i funkcjonalnością. Co posiadają te ustawione w gdyńskiej przestrzeni miejskiej?

Nowoczesne i zgodne z krajobrazem

Ławki zaprojektowano zgodnie z plastykiem miasta – uwzględniając kolory a także design. Po jednej stronie jest siedzisko, po drugiej panele słoneczne. Obiekty zostały ustawione w taki sposób, aby ekspozycja słoneczna „działała” możliwie jak najdłużej. Każdą z ławek wyposażono w 2 porty USB (i podświetlające je oświetlenie LED), 2 stacje do ładowania indukcyjnego (bezprzewodowego) oraz modem Wi-Fi. Zapewnione jest ciągłe ładowanie urządzeń przez 10 godzin dziennie. Użytkownik ma także zagwarantowany bezpłatny dostęp do internetu.

Ławki solarne na razie na dwóch dzielnicach

Z inteligentnych ławek korzystają na razie mieszkańcy dwóch dzielnic – Chwarzno-Wiczlina oraz Witomina. Znajdują się przy ulicy Chwarznieńskiej (niedaleko przystanku ZKM Okrężna I 02), Maćka z Bogdańca/Wiczlińskiej 93 (na terenie Szkoły Podstawowej nr 37), Staniszewskiego (blisko skrzyżowania z ul. Janki Bryla), Wilczlińskiej (blisko ZKM Wiczlino Działki I 01),  Zaruskiego (w rejonie budynku Zaruskiego 14, Filipkowskiego (przy stojakach rowerowych MEVO), Jowisza (w rejonie Szkoły Podstawowej nr 48 oraz na skwerze ks. Józefa Mowińskiego (na Witominie).

fot. UM Gdynia

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: