W Gdyni postawiono osiem ławek solarnych

W ramach Budżetu Obywatelskiego w Gdyni postawiono osiem solarnych ławek. Teraz spędzanie czasu na świeżym powietrzu będzie miało dodatkowy wymiar – pozwoli na naładowanie telefonu komórkowego i skorzystanie z Internetu. Gdzie można spotkać takie „cuda”?

Fotowoltaika od Columbus Energy

Ławki wykorzystujące energię słoneczną nie są niczym nowatorskim. Takie obiekty spotyka się na całym świecie, także w Polsce. Poszczególne modele różnią się jednak jakością i funkcjonalnością. Co posiadają te ustawione w gdyńskiej przestrzeni miejskiej?

Nowoczesne i zgodne z krajobrazem

Ławki zaprojektowano zgodnie z plastykiem miasta – uwzględniając kolory a także design. Po jednej stronie jest siedzisko, po drugiej panele słoneczne. Obiekty zostały ustawione w taki sposób, aby ekspozycja słoneczna „działała” możliwie jak najdłużej. Każdą z ławek wyposażono w 2 porty USB (i podświetlające je oświetlenie LED), 2 stacje do ładowania indukcyjnego (bezprzewodowego) oraz modem Wi-Fi. Zapewnione jest ciągłe ładowanie urządzeń przez 10 godzin dziennie. Użytkownik ma także zagwarantowany bezpłatny dostęp do internetu.

Ławki solarne na razie na dwóch dzielnicach

Z inteligentnych ławek korzystają na razie mieszkańcy dwóch dzielnic – Chwarzno-Wiczlina oraz Witomina. Znajdują się przy ulicy Chwarznieńskiej (niedaleko przystanku ZKM Okrężna I 02), Maćka z Bogdańca/Wiczlińskiej 93 (na terenie Szkoły Podstawowej nr 37), Staniszewskiego (blisko skrzyżowania z ul. Janki Bryla), Wilczlińskiej (blisko ZKM Wiczlino Działki I 01),  Zaruskiego (w rejonie budynku Zaruskiego 14, Filipkowskiego (przy stojakach rowerowych MEVO), Jowisza (w rejonie Szkoły Podstawowej nr 48 oraz na skwerze ks. Józefa Mowińskiego (na Witominie).

fot. UM Gdynia