W Krakowie otworzono Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”

W Krakowie otworzono Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”

29 lutego 2020 r. w Krakowie otworzono Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza”. Nowa instytucja mieści się na terenie Lasu Wolskiego. W placówce będą odbywały się zajęcia edukacyjne poświęcone przyrodzie i ekologii.

Oferta centrum adresowana jest do młodszych miłośników środowiska (tj. dzieci powyżej 5 roku życia), jak również do dorosłych. W ramach swojej działalności placówka będzie prowadziła Zielone lekcje przyrody oraz Spacery przyrodnicze.

Na terenie Centrum Edukacji Ekologicznej znajdują się również stałe ekspozycje, dzięki którym pasjonaci przyrody będą mogli poznać las z zupełnie innej perspektywy – przy wykorzystaniu wszystkich zmysłów. „Symbioza” została także wyposażona w pracownię ceramiczną i piece służące do wypalania ceramiki oraz szkła. Zainteresowani mogą również skorzystać z zajęć prowadzonych w pracowni kulinarnej, uwrażliwiającej na bodźce zmysłowe płynące z obcowania z dostępnym w lasach pożywieniem.

– Nasza wystawa to nie ekspozycje, wokół których będziecie przechadzać się patrząc z daleka. Zaprosimy was do wspólnego odkrywania, sprawdzania i doświadczania wszystkimi zmysłami. Ich wykorzystanie będzie nieodzownym elementem uczestnictwa w leśnym spektaklu w sali nocnej, w której każdy zostanie zaproszony do wspólnej przygody ze zwierzętami Lasu Wolskiego. Dowiecie się, że powiedzenie »o czym szumią drzewa« to nie tylko przenośnia, a każdy las ma swoją niepowtarzalną historię przekazywaną z pokolenia na pokolenie wszystkim jego mieszkańcom – podkreślił Piotr Kempf, dyrektor krakowskiego Zarządu Zieleni Miejskiej, cytowany przez portal krakow.pl.

Siedziba Centrum znajduje się na nieopodal krakowskiego ZOO, przy alei Żubrowej 15. Jest to budynek znany także jako Pawilon Okocimski. Obiekt znajduje się z dala od miejskiego zgiełku. Nad nowo otwartą placówką pieczę sprawuje krakowski Zarząd Zieleni Miejskiej.

Utworzenie CEE „Symbioza” było możliwe dzięki dofinansowaniu pochodzącemu z Regionalnego Programu Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020.

Źródło: krakow.pl, symbioza-krakow.pl

Zdjęcia: Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza