Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Krakowie pojawiły się zielone przystanki

W Krakowie pojawiły się zielone przystanki

Ekologia często idzie w parze z estetyką, czego dobrym przykładem jest inicjatywa, która zadebiutowała kilka dni temu na krakowskich ulicach. Za sprawą porozumienia zawartego pomiędzy Zarządem Zieleni Miejskiej, Zarządem Infrastruktury Komunalnej i Transportu oraz firmą AMS kilka krakowskich przystanków wzbogaciło się o przyjazną otoczeniu zieleń.

„Zielone przystanki” to pilotażowy projekt, którego celem jest uczynienie miejskiej przestrzeni bardziej przyjaznej mieszkańcom: pasażerowie korzystający z komunikacji miejskiej wielokrotnie skarżyli się, że podczas bardzo ciepłych dni przebywanie nieopodal plastikowych, rozgrzanych od promieni słońca wiat przystankowych jest uciążliwe i męczące. Głosy niezadowolenia dotarły do firm odpowiedzialnych za dbanie o przystanki i komfort pasażerów. Wspólnie podjęto decyzję, że w miejscach, gdzie nie ma możliwości zasadzenia drzewa dającego chłód i cień, pojawi się inna zieleń, dodatkowo wpływająca korzystnie na jakość krakowskiego powietrza.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jeśli pogoda dopisze mieszkańcy będą mogli podziwiać „zielone przystanki” już pod koniec kwietnia. Cieszymy się ogromnie, że udało się w ramach porozumienia sfinalizować realizację  tego projektu. Mamy też nadzieję, że pomysł spotka się z pozytywnym odbiorem wśród krakowian i turystów, powiedział Łukasz Franek z krakowskiego Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w wywiadzie udzielonym portalowi krakow.pl.

Pierwszy „zielony przystanek” pojawił się już nieopodal Centrum Kongresowego ICE. Na razie posadzono tam kwiaty w donicach, niebawem zostaną dosadzone do nich pnącza. Kolejne odsłony projektu „zielony przystanek” będzie można podziwiać w miejscach, takich jak przystanek przy Teatrze Ludowym, Rondzie Grzegórzeckim oraz AGH/UR, które wzbogacą się o np. pergola z ławeczkami.

Pilotażowa inicjatywa jest dla mieszkańców Krakowa nie tylko korzystna, ale i bezpłatna. Wszystkie koszty realizacji tego projektu poniosła firma odpowiedzialna za budowę i dbanie o przystanki, która przeznaczyła na ten cel niemal 70 tys. zł.

źródło: krakow.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.