Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Osieku powstanie farma fotowoltaiczna na potrzeby Grupy Azoty Siarkopol. Kilkanaście tysięcy paneli wyprodukuje rocznie niemal 5 GWh energii

W Osieku powstanie farma fotowoltaiczna na potrzeby Grupy Azoty Siarkopol. Kilkanaście tysięcy paneli wyprodukuje rocznie niemal 5 GWh energii

Grupa Azoty Siarkopol wybuduje w Osieku (woj. świętokrzyskie) gigantyczną farmę fotowoltaiczną na własne potrzeby. To pierwsza w Polsce inwestycja firmy we własną elektrownię. Farma powstanie na niezagospodarowanych terenach powstałych po wydobyciu siarki.

Na elektrownię będzie się składało 16 tysięcy paneli fotowoltaicznych rozlokowanych na powierzchni dziesięciu hektarów. Moc paneli to łącznie 5 MW. Przewidywana roczna produkcja wyniesie 4,97 GWh. List intencyjny w sprawie tej inwestycji został podpisany między Siarkopolem i Polską Grupą Energetyczną. Będzie to pierwsza w Polsce elektrownia wybudowana na potrzeby jednego zakładu. – To przykład doskonałej współpracy firm należących do Skarbu Państwa, a zarazem przykład dla innych – komentuje Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP.

Inwestycja zapewni ponadto gminie Osiek ciągłość przychodów wynikających z obowiązku odprowadzenia podatku od nieruchomości. Szacowany koszt inwestycji wyniesie około 15 milionów złotych. Elektrownia zostanie uruchomiona najprawdopodobniej w 2022 roku.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.