farma fotowoltaiczna

W Osieku powstanie farma fotowoltaiczna na potrzeby Grupy Azoty Siarkopol. Kilkanaście tysięcy paneli wyprodukuje rocznie niemal 5 GWh energii

Grupa Azoty Siarkopol wybuduje w Osieku (woj. świętokrzyskie) gigantyczną farmę fotowoltaiczną na własne potrzeby. To pierwsza w Polsce inwestycja firmy we własną elektrownię. Farma powstanie na niezagospodarowanych terenach powstałych po wydobyciu siarki.

Na elektrownię będzie się składało 16 tysięcy paneli fotowoltaicznych rozlokowanych na powierzchni dziesięciu hektarów. Moc paneli to łącznie 5 MW. Przewidywana roczna produkcja wyniesie 4,97 GWh. List intencyjny w sprawie tej inwestycji został podpisany między Siarkopolem i Polską Grupą Energetyczną. Będzie to pierwsza w Polsce elektrownia wybudowana na potrzeby jednego zakładu. – To przykład doskonałej współpracy firm należących do Skarbu Państwa, a zarazem przykład dla innych – komentuje Adam Kwiatkowski z Kancelarii Prezydenta RP.

Inwestycja zapewni ponadto gminie Osiek ciągłość przychodów wynikających z obowiązku odprowadzenia podatku od nieruchomości. Szacowany koszt inwestycji wyniesie około 15 milionów złotych. Elektrownia zostanie uruchomiona najprawdopodobniej w 2022 roku.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Bezemisyjny rejs Grety Thunberg

Jak poinformował kapitan, jacht został zaprojektowany z myślą o prędkości, a nie luksusie. – Nie ma pryszniców ani toalet, do wypróżniania posłuży niebieskie wiadro – dodał. Załoga zapewniła, że podróż powinna przebiegać tak szybko, jak będzie to możliwe, ale z uwagi na trwający sezon huraganów na Atlantyku niczego nie można być pewnym. 18-metrowy jacht wyposażony jest w panele słoneczne i podwodne turbiny, które wytwarzają energię elektryczną, pozwalając na bezemisyjną podróż. Silnik ma być używany tylko w sytuacji kryzysowej.