W polskich lasach ruszyła akcja „Stroisz”

W związku ze zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych patrole Straży Leśnej będą monitorować lasy, by zapobiec kradzieży drzewek iglastych i ich ogołoceniu z gałęzi, które powszechnie wykorzystywane są do tworzenia nagrobnych ozdób. Akcja „Stroisz” potrwa od 25 października do 3 listopada.

Nielegalne pozyskiwanie stroiszu stało się taką samą plagą, jak wycinka małych drzewek przed świętami Bożego Narodzenia. Jedna wiązanka to jedna zniszczona ok. 20-letnia jodła. Straty przyrodnicze związane z tym procederem są więc ogromne. Przez najbliższe 10 dni strażnicy leśni, wraz z pomocą policji, straży granicznej oraz innych służb porządkowych,  będą patrolować te miejsca, w których prawdopodobieństwo kradzieży jest największe, a więc tam gdzie rośnie dużo drzew iglastych.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Niszczone są nie tylko drzewa

Złodzieje stroiszu, nie dbając o dobro lasu, wycinają gałęzie przypadkowo – byle szybciej i więcej. W skutek tego niektóre lasy zostają niemal stuprocentowo zdewastowane, co zmusza leśników do ich całkowitego usunięcia. Zdarzają się także uszkodzenia poszycia leśnego, ponieważ złodzieje zbierają mech w dużych ilościach. W ubiegłym roku, podczas trwania akcji „Stroisz”, stwierdzono 30 przypadków nielegalnego wycinania gałęzi, 79 incydentów związanych z kradzieżą drewna i ponad 80 zaśmiecania lasu. Odnotowano także 11 przypadków kłusownictwa i znaleziono 161 wnyków. W związku z wykroczeniami ukarano blisko 590 osób, a łączna kwota wystawionych mandatów przekroczyła 59 tys. zł.

Kontrole także na leśnych drogach

W tym roku strażnicy skontrolują zarówno leśnych spacerowiczów, jak i samochody poruszające się po drogach leśnych oraz jezdni przebiegających w ich pobliżu. Będą także sprawdzać źródło i legalność pochodzenia stroiszu, który przez jego amatorów pozyskiwany jest zarówno na użytek własny, jak i na sprzedaż. Straż Leśna przypomina, że stroisz należy czerpać ze specjalnie tworzonych w tym celu plantacji i upraw, które, aby potwierdzić legalności jego źródła, wydają specjalne dokumenty.