Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W poznańskich urzędach rezygnują z plastiku

W poznańskich urzędach rezygnują z plastiku

Poznań jest kolejnym miastem, w którym urzędy miejskie rezygnują z przedmiotów jednorazowego użytku wyprodukowanych z tworzywa sztucznego. Taką decyzję podjęli radni w połowie maja bieżącego roku. Nie zamierzają czekać z tym do 2021 roku, tzn. do momentu wprowadzenia proekologicznej ustawy – dyrektywy plastikowej.

Reklama

W czasie sesji rady miasta, która odbyła się 14 maja, radni podjęli decyzję o rezygnacji z używania  plastikowych talerzy, sztućców czy słomek w jednostkach im podlegających. Tym samym już teraz  rozpoczynają wdrażanie akcji „Poznań bez plastiku”.

Poznań chce być eko

Wprowadzenie przedmiotów wielokrotnego użytku zamiast jednorazówek z tworzywa sztucznego to nie wszystko. Radni zamierzają też w szerszym stopniu korzystać z wody kranowej, ewentualnie kupować wodę w szklanych butelkach, możliwych do recyklingu. Kilka tygodni wcześniej (22 marca w Światowy Dzień Wody) poznańska spółka Aquanet prowadziła akcję. „Nie dam się nabić w butelkę. Piję z kranu”.

Woda z kranu w porównaniu z butelkowaną jest stosunkowo tania, a przy tym smaczna i zdrowa – stwierdziła Dorota Wiśniewska, rzeczniczka prasowa spółki. Oba powyżej wspomniane działania są synergiczne i być może zmotywują do zmian mieszkańców miasta a także inne instytucje.

Poznań dołączył do grona miast rezygnujących z plastiku, do którego należy m.in. Kraków, Legnica i Wałbrzych.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.