morska farma wiatrowa

W święta polskie wiatraki miały ponad 30% udziału w miksie energetycznym

Okres świąt Bożego Narodzenia dla wielu z nas to możliwość odpoczynku w gronie najbliższych. Systemy energetyczne jednak w tym czasie nie odpoczywały. Tradycyjnie w tym okresie wysoki udział w miksie energetycznym święciły źródła odnawialne.

Wiatraki w Polsce najwięcej energii generowały w nocy z 25 na 26 grudnia – ponad 4 GW. Najwięcej energii generowały w Boże Narodzenie – około 2:00 w nocy z systemów wiatrowych płynęło 4,27 GW. W tym czasie pobór energii elektrycznej w kraju wynosił około 13-15 GW, co wpłynęło na ceny energii elektrycznej na rynku bilansującym – spadły one do poziomu 70 zł/MWh, czyli stawki, która obowiązuje do końca tego roku.

Za dnia, gdy moc wiatraków spadła do około 2-3 GW, ceny energii wzrosły istotnie, osiągając około 190 zł /MWh, z maksimum na poziomie 205,9 zł o godzinie 10:00 25 grudnia.

Nie jest to rekordowy poziom – moc wiatraków w Polsce 24 grudnia zeszłego roku wyniosła aż 5,4 GW, co przy niskim popycie na energię elektryczną przełożyło się na duży udział OZE w krajowym miksie.

Jak podaje WindEurope, w dniach 24 – 26 grudnia roku 2017 wyprodukowano, odpowiednio: 117 GWh, 92 GWh i 74 GWh z wiatru, co przekłada się na udział w miksie na poziomie 31%, 26% i 21%. W tym roku 25 grudnia wiatraki wyprodukowały 71 GWh, co przekłada się na udział 20%, a 26 grudnia z tego źródła dostarczono do sieci 79 GWh, czyli 22% udziału w całkowitym zużyciu energii w tym dniu.

W tym czasie najwięcej energii elektrycznej z systemów wiatrowych wyprodukowali Niemcy – aż 403 GWh, co daje 37% ich miksu energetycznego. W Europie więcej od Polski w tym dniu popłynęło ze źródeł wiatrowych w Wielkiej Brytanii – 80 GWh. Sporo energii z wiatru wyprodukowały też Szwecja (69 GWh) i Dania (57 GWh), ale to Dania osiągnęła rekordowy udział wiatru w miksie – 67%.

W całej Europie udział lądowej energetyki wiatrowej w miksie energetycznym osiągnął 11,7% – 786 GWh. Wiatraki off-shore w tym czasie dostarczyły 140 GWh.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.