Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Warszawie powstanie instalacja do usuwania CO2. Będzie to hodowla alg

W Warszawie powstanie instalacja do usuwania CO2. Będzie to hodowla alg

Technologie do usuwania dwutlenku węgla zdążyły już zdobyć popularność w innych krajach. Jednak nie spodziewano się, że taki projekt może być rozwijany w polskiej stolicy. Spółka Global Hydrogen planuje postawić instalację, która będzie wychwytywać CO2, dzięki algom. 

Reklama

Hodowla alg do usuwania CO2

Ten pomysł zrealizuje Global Hydrogen, spółka, która specjalizuje się w technologiach zielonej energii. W tym celu w Warszawie zbudowano instalację o pojemności 900 litrów, w której będą hodowane mikroalgi. 

Czemu ma służyć ta technologia? Jak wyjaśniono, algi mają pomóc w usuwaniu CO2, który powstaje w procesach przemysłowych. Wszystko dzięki temu, że te malutkie stworzenia są w stanie przekształcać dwutlenek węgla w lipidy, czyli związki chemiczne występujące w naturze. Tym sposobem CO2 może być przekształcany w biomasę, ale także biogaz, biowodór, bioetanom, biopaliwa, czy bionawozy. 

Instalacja Global Hydrogen, której wartość wycenia się na kilkaset tysięcy złotych, ma ruszyć jeszcze w tym miesiącu. Jednak na tym etapie służy jeszcze do prowadzenia prac badawczych. 

(…) równolegle prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami przemysłowymi, tak aby nasze rozwiązania były dopasowane do potrzeb rynku wyjaśnił Daniel Zawadzki, prezes Global Hydrogen.

Jednym z naszych celów jest umacnianie pozycji technologicznej na rynku alternatywnych źródeł energii oraz budowania partnerstw i sojuszy z podmiotami biorących udział w ekosystemie wodorowym i biogazowym. Uważam, że dywersyfikacja aktywności w tym obszarze pozwoli wypracować dobrą pozycję do rozmów z międzynarodowymi partnerami interesującymi się naszymi pracami dodał

A to nie pierwszy projekt, który wykorzystuje algi do usuwania dwutlenku węgla z atmosfery. 

Algi kontra zmiany klimatu 

Według ostatniego raportu IPCC usuwanie dwutlenku węgla jest jednym z niezbędnych kroków ograniczających wpływ globalnego ocieplenia. Samo zmniejszanie emisji gazów cieplarnianych nie będzie wystarczające, dlatego, że ogromna ilość CO2 jest już skumulowana w atmosferze. 

Pomysłów, jak pozbyć się nadmiaru dwutlenku węgla jest kilka. Jednym z nich jest wykorzystanie alg, czym zainteresowała się brytyjska firma Brilliant Planet. Nad wielkim projektem pracowano 8 lat, aż w końcu udało się stworzyć skalowalną platformę produkcyjną glonów, którą można wdrożyć na całym świecie.

Czy takie rozwiązania mogą sprawdzić się w mieście? Tego pewni są naukowcy z Uniwersytetu w Belgradzie. Serbowie zaprojektowali fotobioreaktor, który został umieszczony przed budynkiem belgradzkiej gminy Stari Grad we wrześniu 2021 roku. 

Jak to działa? Gdy powietrze przechodzi przez system zachodzi fotosynteza, mikroalgi wiążą dwutlenek węgla i wytwarzają tlen oraz biomasę. Naukowcy z Instytutu Badań Multidyscyplinarnych mówią, że te jednokomórkowe glony, które spotykamy w jeziorach, rzekach i stawach, są od 10 do 50 razy wydajniejsze w wiązaniu węgla w porównaniu z roślinami lądowymi.

Poznaj więcej możliwości, które dają algi:

Źródło: mat. prasowy 

Fot. główna: Global Hydrogen/Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.